Какви политически сюжети очертава новият сезон и ще успеят ли локалните протестни акции да акумулират реална алтернатива на властта? За мащаба на дадената заявка за скоростно издирване на личности-спасители на България, „дребните“ наглед трусове в управлението на страната, амбициите и потенциала на политическите партии - събеседник ще бъде политологът Страхил Делийски – преподавател в СУ „Климент Охридски“.
Пореден знак, че в българското общество протичат вътрешно разрушителни процеси. С тези думи Делийски коментира побоя над учител от негови ученици в Селскостопанската гимназия в Садово.
Дотолкова сме скъсали социалните връзки в обществото, институциите не работят и нямат авторитет, до такава степен сме се автоматизирали и всеки разсъждава от позициите на собствената си справедливост, че ако продължаваме така, не ни чакат добри дни.
Ако свържем случилото се с онова, което политиците правят, има една специфична логика за това в поведение от типа „Аз ще правя каквото си искам, не ме интересува нищо“, на което се дължат агресивните действия, ако щете в градския транспорт, в училището или на улицата. Това е специфична култура, която се учи и логиката е следната: някой открадна 4 милиарда, някой нещо направи ли му? Някой открадна 20 млн, някой нещо направи ли му? Това, че аз ще ударя някого, какво значение има на фона на всички онези поразии, които се правят и за тях никой не носи отговорност. Проблемът е комплексен. Политиците и партиите трябва да се замислят за това много сериозно.
Обективен процес е разкъсването между елит и неелит и това става не само в България. Случва се и в Европа, и в САЩ, политическите проекции на подобен тип разкъсване ги виждаме много ясно. Самото говорене, че има сблъсък между тези - отгоре и тези – отдолу, е резултат на емпирично наблюдение. Въпросът е какво се ражда от този сблъсък. Дали той кара елитите да започнат да говорят на езика и на проблемите на тези отдолу или по-скоро дава терен да се появят някакви нови „лидери“, които използвайки езика на тези – отдолу, да се доберат догоре. Това е тип процес, който протича в българското общество между управляващи и управлявани, който определено ще задава тон на политическата динамика във все по-голяма степен.
Въпросите не са технологични. Големият сблъсък между „горе“ и „долу“ става на равнище на култура, светоглед, шансове. Има огромни групи хора, които са буквално отхвърлени от социално-икономическата система и не могат „разкажат“ себе си, да проектират себе си в контекста на това, което ежедневно гледат по телевизията – че са щастливи, че трябва да ходят и на почивка. Става въпрос за различни светове, което е лошо, подчерта още Делийски.
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..
След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г. в страната става 1077 лв...