Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов регламент ще ни даде правото да бъдем забравени в интернет

Личните данни стават изключително важно в днешно време, те стават новото злато, новия петрол. Пример е кампанията на Доналд Тръмп. Тя беше перфектно отработеното оръжие, което показа как работят личните данни.

Това каза в интервю за Радио Пловдив адвокат Димитър Калдамуков, експерт по компютърно право и защита на личните данни. Днес той участва в икономическия форум “Индустрия 4.0“ с  презентация по темата Защита на данните и електронна сигурност.

Социалните мрежи и големите комнании имат все по- индивидуално насочени кампании, атакуват потенциялните си киенти с информация, която те биха искали да чуят. Това се прави на база на изследване на поведениено чрез проследяемост в социалните мрежи.

В повечето случаи потребителите са дали съгласие за това. Но днес вече технологиите изпреварват драматично човешкото мислене и данните за нас са навсякъде в пространството и може би траекторията им надхвърля даваното позволение.

Според Димитър Калдамуков новият регламент на защита на личните данни ще сложи ред в системата и ще позволи активно да пазим личните си данни.

Ще е възможно да се възползваме от „правото да бъдем забравени“, смята експертът и разяснява как от догодина ще действа регламентът GDPR.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28