Говоренето на ГЕРБ като група парламентарна, която организира преди това писма и телеграми от цялата страна в подкрепа на Делян Добрев, а на място вчера в парламента каза: „Нужен си на България, не си отивай.” - това говорене е на БКП от преди 1989 г., заяви в интервю за Радио Пловдив политологът проф. Евгени Дайнов.
Според проф. Дайнов,, това, което се случва, ще доведе до промени в конфигурацията на властта в България.
Бойко Борисов няма да изкара и този мандат. Неговата партия започва да отплува от него, заяви още политологът. А случващото се в парламента и реплики като "акули, мумии" и др. подобни анализира със средствата на културологичния, а не на политическия анализ.
Това е говорене на разпадащата се политика от 21 век.
Някой път в политиката става така, че не със средствата на политическия анализ, а на културологичния можем да разберем за какво става дума. Това означава, че политиката е много отслабена, щом с политическия анализ не става. Но вчера от културологична гледна точка се събраха два вида говорене и се насложиха едно върху друго. Ако забелязвате пререканията, които Антон Тодоров имаше с един депутат от БСП. Антон Тодоров се скара с един друг, бивш военен, Славчо Велков.
Репликите са от репертоара на пост истината, на това грубиянско говорене, което се наложи последните две – три години не само в България, а и в света. Това е говорене на разпадащата се политика от 21 век, чисто сегашно говорене.
В България в момента не съществува нещо, което можем да разпознаем като политика – съществуват голи властови отношения и голи сблъсъци по повод разпределението на ресурс.
Според проф. Дайнов, Борисов не е бламиран с неприетата от неговите депутати оставка на Делян Добрев, след като той заяви, че трябва да бъде подадена като морален акт. Това вече веднъж го гледахме при разпадането на тандема Делян Пеевски и Цветан Василев, това си е типичен сблъсък вътрешно олигархичен, който свали онова правителство на Орешарски. Това, което в момента Бойко Борисов разбира е, че би трябвало да е отделил половин ден от живота си, за да прочете Аристотел. Това, което Бойко Борисов разбира е точно това – той създаде олигархии, олигархична форма на управление, мислейки че тя е много стабилна. Но тя не е. И в момента напрежението вътре в олигархията се изразява в това, че партията му започва да отплува от него. Тези цепнатини вътре в управляващите кръгове произведоха цепнатина между него и партията му, той сигурно е смаян какво се случва, но да би чел мислители, които са писали преди 2000 г., по въпроса щеше да знае – ако правиш олигархия, тя доста бързо ще се обърне срещу тебе.
Това ще доведе до промени в конфигурацията на властта. Значи от самото начало беше ясно, че щом прави олигархия това ще доведе до промени в конфигурацията на властта в България. От самото начало беше ясно, ще щом прави олигархия, а няма опозиция,( в момента, Бойко Борисов и този мандат няма да може да изкара. А кога ще се разпадне този мандат не е ясно, но забележете, БСП, която също е олигархична структура, но тя иска да замести сегашната. Но забележете, колко бързо надуши, че в ГЕРБ има проблем и колко бързо влезе в този проблем и вади всичките политически дивиденти в момента. БСП отново пред очите ни укрепва с всеки изминат час, а ГЕРБ отслабва. Но в партията, в ГЕРБ няма начин да няма проблеми вътре в ГЕРБ, защото ако тази цепнатина се продължи между Бойко Борисов и ядрото на партията, не всички в ГЕРБ са способни да се обърнат срещу Бойко Борисов, т. е. някакви брожения ще има, няма начин да няма.
Борисов създаде олигархичната форма на управление, мислейки, че е стабилна, но не е, и се изразява в това, че партията му започва да отплува от него. И той сигурно е смаян какво се случва. Когато правиш олигархия, доста скоро, тя ще се обърне срещу тебе.
За Елена Йончева – глупаво е, ние можем да не сме съгласни, както аз не съм съгласен с политическата позиция на Елена Йончева, но тя е един от най-известните разследващи журналисти. Но това пък е модерното говорене, забележете, експертността в момента в света се подлага на съмнение. Всеки, който е експерт по нещо бива окепазяван и му се обяснява, че ти не си никакъв експерт и аз мога като тебе. От тук нататък какъв е изводът от вчерашния цирк, защото той си е такъв, водевил някакъв? Нямаме проблем само с феодалния характер на управлението на ГЕРБ, Хасково е една малко примерче. Ако Елена Йончева или някой друг започне да разкопава град по град какво става навсякъде ще лъснат феодални отношения, т. е. отношения от преди 600 г., даже не преди от 60.
Имаме по-тежка задача – политическото действие, политическият живот в България замира, а там където няма политика се намества голата сила, разбирате ли? Ние трябва да спасим политиката, за да не се случват някакви насилствени неща. И това е голямата задача, която имаме и тя лъсна вчера.
Цялото интервю с проф. Евгени Дайнов е в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..