Към „кумгейт“ днес в Парламента се добави „самолетгейт“ и габровските „братко и батко“. Как в шума от скандалите се губи цялото и не се поставя точка на порочните практики коментира в програма „Ден след ден“ професорът от Великотърновския университет Тодор Галунов - преподавател по история на българския политически живот.
Според него това, което се случва не е новост за българския политически живот.
Подобен модел на правене на политика не е новост в българската нова история. С подобни обвинения. С подобни съмнения за икономически и кадрови зависимости.Това е типично за всички политически партии, които са управлявали до сега. Моделът на правене на политика 100 години назад, още при действията на Търновската конституция е същият.Сливане на икономиката с политиката. От там обвързването на интересите и съответно като рефлекс и кадровите назначения, коментира анализаторът
Според политолога всички по-важни назначения в България се правят на този принцип. Хората приемат обаче по-спокойно политическите назначения, назначенията на чисто политически признак. Когато обаче има роднински назначения тогава обществото е по-чувствително.
Според мен има някакво напрежение в ГЕРБ. Има вътрешно партийно напрежение. БСП пък реши да се възползва от тази конфликтна ситуация и да извлече определени политически дивиденти. Факт е, че нещо разклати ГЕРБ вътре в партията. Делян Добрев реши да спаси ситуацията , личното си реноме и реномето на партията и да се оттегли. Но депутатите не приеха оставката му и решиха, че става въпрос за битка за партията, за начина на управление.
По думите на професора се виждат две линии на поведение на парламентарната група на ГЕРБ и е надделяла партийната –"да браним своя човек".
Той обясни, че много ясно се очертава регионалноста на подобни конфликти, като големият въпрос е може ли да се правят генерални изводи, може ли да се говори за по-големи сътресения, за криза в ГЕРБ, дори предсрочни избори.
Лично според мен е много рано да се правят тежки изводи. Тук има локални напрежения, може би и на национално ниво. На този етап обаче, това остава скрито за българския избирател. Но всичко това показва, че българският политически елит се нуждае от освежаване.
Политолъг е категоричен, че на този етап не можем да очакваме големи политически изненади. А подобни случаи ще се появяват периодично в българската политическа действителност.
БСП не успя да извлече девиденти от този скандал. Сякаш социолистите не успяват да напипат верния тон . БСП прави впечатление малко на беззъба опозиция, допълни проф. Галунов
Той отново повтори, че на хората се предлагат политически зрелища, които обаче ще продължат и в други общини ,но няма да разклатят на централно ниво политическия живот.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..