Тази комисия не е изчерпала своята дейност. Тя трябва да бъде съхранена най - малкото във вида, в който се намира.
Това заяви пред Радио Пловдив историкът Момчил Методиев по повод скандалите около Комисията по досиетата и предложението на БСП тя да бъде закрита и да се създаде Институт за националната памет.
Под покривката на едно име се цели темата да потъне в публичното блато. Не съм привърженик на идеята на БСП. Не всички архиви на бившите служби са предадени на Комисията по досиетата, подчерта Методиев.
Според него наистина има опит дебатът за Комисията по досиетата да бъде върнат в изходната си позиция. Това обаче е невъзможно.
Нещата са абсолютно необратими! Комисията по досиетата свърши страшно много работа, посочи Методиев. Той припомни, че при сформирането й обществените очаквания са били съвършено ниски. След това тя обаче е свършила много работа.
Историкът смята, че независимо от името, което ще бъде предложено за подобна комисия, тя винаги ще бъде експлоатирана от политическите й противници. А те всъщност са противници на осмислянето на комунистическото минало.
Според историка е необходимо усилие от страна на институциите, за да може това голямо знание, натрупано от тази комисия през последните години, да достига до по - широки кръгове в обществото т. е. извън тесните професионални общности това знание трябва да достигне до училището - не като фактология, а като изводи.
Има публичен ефект от работата на Комисията по досиетата - най - малкото тъй като се знае кой кой е, заяви Методиев. Той припомни, че определени политически партии правят свои проверки преди да направят листите си от кандидати за Народното събрание.
Обхватът на дейността на комисията може да бъде разширен, категоричен е Методиев.
Комисията не трябва да произвежда политически фойерверки. Трябва да се заложи повече на изследователската експертиза, убеден е Момчил Методиев.
Цялото интервю с историка Момчил Методиев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..