За пари ще говорим точно днес и за обещанието, че заплатите в държавния сектор ще се увеличат с 10% от следващата година.
В някои бюджетни сфери е ясно, че ще видим увеличение на заплатите. То започна още от тази година, визирам образованието. И това е осъзнат приоритет за нуждата от повече средства за тази сфера. А другото изглежда малко като – "имаме две добри изпълнения на бюджета и ще вдигаме заплати". Това заяви в интервю за Радио Пловдив Явор Алексиев от ИПИ.
Икономистът припомни, че от 1 януари 2018 година минималната работна заплата става 510 лева. След като минималната работна заплата се увеличава от 460 лева на 510 лева, нормално е да има увеличение на част от заплатите в бюджетната сфера.Ясно е, че са ниски доходите в България. Ясно е, че е неравномерно тяхното разпределение. Ние говорим за средна заплата от над 1000 лева, но само 30% от хората в страната получават такова възнаграждение. Най-доброто, което политиците могат да направят е да гарантират институционална среда за развитието на икономиката. И най-вече – привличането на чуждестранни инвестиции - проблем през последните две години, заяви Явор Алексиев.
Според него увеличение на заплатите с 10% в бюджетната сфера не е малко повишение. Това не е повод за протести от страна на синдикатите. Истината е, че имаме нереформирани сфери. Едно увеличение е обосновано тогава, когато е обвързано с повишаване на качеството на предлаганите ни услуги, категоричен е Алексиев.
Цялото интервю с Явор Алексиев можете да чуете в звуковия файл.Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...