Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналисти протестираха пред МС в защита на свободата на словото

| обновено на 11.10.17 в 15:17

Протест в защита на журналистиката ще има пред сградата на Министерския съвет.

Организаторите от Асоциацията на европейските журналисти-България определят заплахите към журналиста Виктор Николаев и последващите реакции на властта като война. Заявяват, че не приемат ултиматуми и предпочитат "празни столове, отколкото празни въпроси“. Организаторите и участниците в протеста носят столове, които бяха подредени пред сградата на Министерския съвет, "за да покажем, че не ни е страх, че столовете ни ще останат празни, а политиците са онези, които трябва да се страхуват от нас".
Основните послания, които отправяме са под формата на въпроси. Защото очевидно част от управляващите се изживяват като хора, които да санкционират един или друг въпрос. Няма лош въпрос. Може да има глупав въпрос, недостатъчно остър въпрос, но не са управляващите тези, които да санкционират или да казват „не, това не може да ме питате“, заяви в интервю за Радио Пловдив Ирина Недева, председател на Асоциацията на европейските журналисти в България.

В навечерието на българското председателство на ЕС, медиите в страната получиха ултиматум. Той им бе изпратен Пресслужбата на Министерски съвет. Ултиматуми се връчват преди обявяване на война. В случая това се прави от най-високата инстанция, представляваща изпълнителната власт. Изпратеното по този начин не може да бъде приемано за лично мнение на Валери Симеонов, а е официална позиция на държавата, която открито застава срещу най-големите медии в страната. Подобен акт е без прецедент в българската история. В нито един период правителството не си е позволявало да дава ултиматуми на медиите в България, се казва в официалната позиция на АЕЖ-България.
Снимка

Смятаме, че е безпрецедентно, защото законодателната власт, в лицето на депутата Антон Тодоров, атакува правото на медията да задава въпроси от името на обществото. А след това и изпълнителната власт /в лицето на Валери Симеонов/ постави ултиматум на четирите големи медии у нас, което е без прецедент, обясни Ирина Недева.

Протестиращите са категорични, че управляващите не са си научили урока. Властта няма право да се бърка в редакционното съдържание, подчерта Ирина Недева.

Новото онлайн проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България показва, че има безогледен външен натиск върху журналистите.

Стига се до парадокс, че в обществените медии сме по-свободни от частните, коментира Ирина Недева.

Проучването ще бъде представено на 17 октомври в столицата.

Цялото интервю с Ирина Недева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21