50-та годишнина от първото издание на книгата „Диви разкази“ от Николай Хайтов ще бъде отбелязана в Народна библиотека „Иван Вазов“. Сегашното издание на "Диви разкази" е 20-то и е с илюстрации на млади автори от конкурс, проведен от фондация "Памет".
Ще бъде представено най-новото илюстрирано издание на "Диви разкази", както и „Дневник“ – книга първа от 17-те тома, които издателство "Захари Стоянов" издава.
В срещата ще участват синът на писателя и председател на фондация „Памет“ Здравец Хайтов, издателят Иван Гранитски и критикът Марин Кадиев.
Водещ ще бъде доц. Владимир Янев. Той е автор на книгата "Живият разказвач Николай Хайтов" , която е през призмата на "Диви разкази" и с продължение в последната му книга "Прозрения".
Владимир Янев : Интересно е с това, че илюстрациите за "Диви разкази" са в резултат на конкурс, проведен сред млади хора за илюстрации на разказите на Николай Хайтов и най-добрите илюстрации са публикувани в това ново издание. Здравец Хайтов разчита на прочит на младите хора, за които тези разкази тепърва стават част от тяхната читателска биография. И Марин Кадиев, който е изключително близък приятел с Николай Хайтов, провеждал е повече от 60 срещи в различни части на България, предполагам, че той ще разкаже доста интересни подробности именно около първото издание на „Диви разкази”. Той ми подхвърли, че ще обясни как се е родило това заглавие.
Не мога да преценя дали „Дивите разкази” и сега са популярни особено сред младата читателска аудитория. Аз си мисля, че те са за това значими, че най-силните, най-ярките герои на Николай Хайтов искат да имат най-скъпото на света – чиста съвест да кажем, да чуят истинската песен, пък каквото ще да става, на думата си да устоят, майсторството си да докажат, пътеки да правят. Това се стремежи на героите, с влечения, които са влеченията на самия Хайтов. Той дава едно такова обяснение в „Дневниците” си: „Драго му е на човек да се вижда в огледалото на литературата красив и силен, благороден и героичен.” Вижте какво пише самия Хайтов – „Заслужава да се пишат само такива разкази, които облагородяват, да се пише не за низостите, а за върховете на човешката душа, може и чрез низостите. Разказът трябва да извисява, да радва, да прави човека по-силен. Разказвачът трябва да окриля своите читатели, а не да ги приземява, да привлича в клоаките, да ги вплита в низостите. Разказът трябва да е поема за красотата.
Аз мисля, че тези „Диви разкази” са ценни с това застъпничество за човека, не за неговата дивост, а за дивността му. Това прави творбите на Хайтов хуманистично значими. Регионалното при тях е обвивка, същността им е общочовешка и не в конфликта природа – цивилизация е същността, в сблъсъка между човечността и безчовечието. Безспорното майсторство, острата конфликтност – това е, което превръща разказите на Хайтов в една значимост за човешкия дух.
Срещата е организирана от Народна библиотека „Иван Вазов“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Дружество на писателите – Пловдив и фондация „Памет“.
Интервюто с доц. Владимир Янев е в звуковия файл.
Тази събота с mроф. Мария Шнитер си говорим за еротиката в българския фолклор. Защо за еротиката? Ами, защото казват - и тя формира характера. Та, какви сме, ние българите, според нашия ФОЛКЛОРЕН ЕРОТИКОН??? Слушайте в събота малко след 9 часа. Водещ: Людмила Сугарева
На актрисата Катя Паскалева е посветен третия ден на фестивала "Сцена на кръстопът". Премиерно ще бъдат представени книгата „ Катя Паскалева. Тишина от думи “ на издателство „Книгомания“ и документалния филм „ Катя и Слона. Техният Пловдив “ на Георги Тошев. Авторът на книгата е бил близо до Катя Паскалева и на сцената, и в живота. Играли са..
Тази вечер от 18,30 часа в Първо студио на Радио Пловдив Олеся Раденкова ще представи своята книга с разкази, озаглавена „Блях“. Авторката е избрала нестандартен начин да презентира своята книга. В студиото на радиото зрителите ще видят видео и ще чуят музика, които подсилват прозаичните фрагменти. Организатор на проявата е читалище..
Изложба с творби на художника Димитър Апостолов се открива днес в галерия "Пловдив". Картините може да се разгледат до 8 октомври, съобщиха от ДПХ. Самостоятелната изложба с графика и рисунки на художника Димитър Апостолов е наречена "Времеви хоризонти". Събитието ще се състои от 18 ч., в галерия "Пловдив", на ул. "Авксентий Велешки" № 20...
В афиша на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“ тази вечер предстои изненадата – тайното представление, за което зрителите закупуват билетите „на тъмно“. „Ще пробваме доверието на пловдивската публика. Представлението е ново и много интересно“ – споделя артистичният директор на феста Кръстю Кръстев. Тазгодишното издание на..