Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хомеопатията се практикува само от лекари

| обновено на 19.10.17 в 16:37

„За“ или „против“ хомеопатията – дискусия, която продължава.

Тя беше провокирана от становище на Научния консултативен съвет на европейските академии (EASAC), в което се обобщава, че хомеопатията може да бъде опасна или поради забавяне на първия контакт с лекар, или поради недостатъчен контрол върху приготвянето на хомеопатични препарати. Това становище предизвика редица публикации и дискусии с крайни мнения - или заклеймяващи хомеопатичния метод, или свидетелстващи за позитивен лечебен опит. Къде е истината? Разговор с професор Людмил Пейчев, декан на Фармацевтичния факултет към Медицински университет-Пловдив.
 

През 2007 година в нормативните документи у нас е записано, че хомеопатията може да се практикува само от лекари и дентални медици. Магистър-фармацевтите могат само да дават съвети на пациентите. Всички останали лица – дърводелци, шлосери, безработни и други, които са изкарали някакви подозрителни курсове преди 2007 година, са извън закона, заяви в интервю за Радио Пловдив професор Людмил Пейче, който е и лекар-хомеопат.

При мен много пъти идват майки, които носят различни шишенца, в които има разтвори. На тези шишенца няма никакъв надпис -какво съдържат, кой ги е произвел и ми казват – "давахме от това шишенце първо, после от другото и детето не се повлия, сега идваме вие да оправяте положение". Има твърде много наивни майки, родители, които са манипулирани да използват хомеопатия, която не е регламентирана от нашите закони. В България лекарите, практикуващи хомеопатия са прекарали курсове за обучение в медицинските университети. Пациентите трябва да имат информация, че отиват при медицинско лице, което няма да забави необходимостта от спешна помощ, ако хомеопатията не може да помогне, допълни още професор Пейчев.

Цялото интервю с професор Пейчев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28