Специална прожекция на документалния филм „Анжел Вагенщайн: Изкуството е оръжие“ ще се състои в Lucky Дом на киното в рамките на фестивала Синелибри.
След прожекцията ще се проведе дискусия с участието на 95-годишният писател и американската режисьорка на филма Андреа Саймън . Входът е свободен.
Анжел Вагенщайн е филмов сценарист, режисьор, писател, бил е и народен представител.
Дело на Андреа Саймън от нюйоркската филмова студия „Аркадия”, филмът представлява вълнуващ и провокативен портрет, който умело съчетава лични разговори с фрагменти от емблематичните филми на Джеки и редки архивни кадри от публичните му изяви. Животът му изобилства от абсурди, но той не приема да го наричат „дисидент”. Неговият хуманизъм е всичко друго, не и абстрактен, въпреки че е получавал и такова обвинение. Като един истински последователен обществено ангажиран творец, Анжел Вагенщайн не разделя писането само по себе си от писането за киното и твърди, че „мастилото на живота” прониква всичките му произведения.
„Изкуството е оръжие” е своеобразна импресия - разказва емоционално и въздействащо за най-непосилните епизоди от личната му съдба, за заснемането на важни филми като „Борис I”, „Езоп” и българско-германската продукция „Звезди” от 1959 г., чийто сценарий е написан за една седмица. Това е филмът, който печели Специалната награда на журито на международния кинофестивал в Кан и пълна колекция най-високи отличия от други световни фестивали. Това е и филмът, заради който Вагенщайн става „неудобен”, защото сценарият засяга експлозивната тема за депортираните евреи от Беломорска Тракия и Македония.
"Когато депутатите прекрачат в театъра на абсурда резултатите са зашеметяващи", казва тази събота Росен Тахов. Гостът ни в "Срещите" е автор на книгата "Големите парламентарни циркове", хроника на скандалите в Народното събрание". Слушайте в събота, малко след 9 часа, любопитно е. Водещ: Людмила Сугарева
Сборната изложба „Дядо Коледа и приятели“ ще бъде традиционно открита в Къщата на мексиканската графика в Стария Град. По традиция събитието обединява желанието на авторите да заразят пловдивчани с цветове и настроение в навечерието на Коледните и Новогодишни празници чрез техните творби, създадени според предпочитанията им – живопис, графика,..
Изложбата „Аcqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910-2024“ в галерия „Капана“ представя произведения, архиви и документален материал от всички единадесет участия, с които България се е явила в най-стария и най-престижен международен форум на изкуството в света от неговото основаване в края на 19 век..
28-то издание на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино „Златен ритон“ стартира в Пловдив. До 19 декември в конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта в залите на Lucky Дом на киното. Старт на..
Премиера на новата стихосбирка на Анна Мария Петрова-Гюзелева ще се състои в Дружеството на пловдивските писатели от 17,30 ч. Книгата е озаглавена „Сидхарта-Буда, събуди ни“. Поетесата, журналистка и актриса ще бъде представена от модератора на събитието Живка Аджеларова. Освен на актьорското и хореографското поприще Анна Мария се изявява и в..