Национален протест „Работеща България иска по- високи заплати“ свика КНСБ в София. КНСБ настоява за поне десет процента увеличение на всички бюджетни заплати, каза в Министерския съвет лидерът на синдиката Пламен Димитров.
Той и представители на Конфедерацията връчиха в НСТС декларация от протестиращите. Очакваме преди внасянето на бюджета в Министерския съвет да бъдат чути нашите тревожни сигнали за сферите, които остават без никакво увеличение на заплатите и за тези, които не получават толкова, колкото заслужават, посочи Димитров.
Сметката на КНСБ е, че за исканията им трябват между 100 и 150 милиона лева. Според синдиката е крайно належащо увеличението на заплатите на 14 000 души, подчинени на здравното министерство, които работят в психиатричните болници, центровете по кръвопреливане и регионалните здравни инспекции. КНСБ настоява още и за увеличение на заплатите в
Селскостопанската академия, на хората, заети с борбата с градушките, както и на работещите в сферата на културата.
Пламен Димитров обясни, че заетите в тези сектори имат нагласата да излязат на допълнителни протести, ако не получат увеличение на възнагражденията.
Синдикатът очаква и реакцията на бизнеса по исканията на КНСБ заплатите да растат в реални измерения, а не да се отнемат придобивки като класа за прослужено време. Ако не чуем отговор, ще продължим с протестите, зави Димитров. Той уточни, че протестите вероятно ще бъдат насочени към конкретни работодатели или браншове .
Протестът e пред Министерския съвет и пред централата на Асоциацията на индустриалния капитал, тъй като председателя й Васил Велев в момента ръководи асоциацията на четирите работодателските организации.
Над 800 членове на синдиката от Пловдив и областта участват в националния протест. Освен от Пловдив в столицата са синдикалисти от Карлово, Сопот, Първомай, Асеновград, Садово и Куклен.
Те са от сферата на здравеопазването, образованието, културата, земеделието, БДЖ, енергетиката, пощите и отбранителната промишленост.
Според регионалния председател на КНСБ Боян Бойкински, въпреки бума на предприятия, които се разкриват в Пловдив и областта, градът изостава по нива на доходите, като за миналата година е на пето място.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..