Глезим ли се или пък наистина тялото ни страда от смяната на времето - независимо дали въртим стрелките напред или назад. Ден преди връщането към астрономическото време, разговаряме с психиатъра д-р Веселин Герев.
Веселин Герев: Аз наблюдавам този феномен като специалист вече повече от 20 г. и трябва да ви кажа, че не никакъв каприз, а си е реалност. Искаме – не искаме при смяна на часовото време просто тялото ни страда. Прост факт е, че като дръпнем стрелките назад просто ще се събуждаме един час по-рано. След това много важен момент – ще ставаме един час по-късно от леглото, ще тръгваме един час по-късно, ще си пием кафето час по-късно и през първата цяла седмица ще си взимаме и лекарствата, тези от нас, които пият лекарства, един час по-късно. При някои състояния това е доста фатално за развитието на самата болест и за усещанията, които има всеки един от нас. Тук най-страдащи от напрежението, което се създава на психиката, особено по отношение на проблема със съня са хората със сърдечносъдови заболявания. По принцип при здравите хора това е едно кратко преболедуване, да го наречем, което се характеризира с периоди на нервно напрежение, на недоспиване, на отпадналост, на липса на концентрация, понякога и на главоболие. И най-показателно е, че здравите хора правят много грешки през този период. Седмица след смяна на часовото време, независимо дали е напред или съответно назад. Правени са проучвания, че при смяната на часовото време се увеличават с 40 и няколко процента, цитирам по памет, пътнотранспортните произшествия и трудовите злополуки. И това е, защото на човек в момента, в който става душата му още спи.
Радио Пловдив: Д-р Герев, само за психологически проблем ли става дума? Можем ли някак си да се сугестираме, така че да не забележим тази работа или не е възможно, защото има физиологически зависимости – тялото ни изпитва някакъв реален дискомфорт?
Веселин Герев: Много е глупаво да говорим само някакви сугестирани прищявки при положение, че Нобеловият комитет тази година връчи Нобелова награда за медицина и физиология на трима американци, които са открили именно молекулярния механизъм на биологичния часовник при човека, а не само при човека, почти при всички живи организми. Тъй че, тялото ни страда, тъй като основния хормон, върху който въздействат светлината – тъмнината и часа, в който ставаме или вършим всичките си дейности, това е хормонът мелатонин.
Радио Пловдив: А как да се справи?
Веселин Герев: Много голям проблем е за хората, които трябва да вземат редовно лекарства. По принцип аз винаги ги съветвам, когато връщаме часовника назад те цяла седмица да връщат всеки ден с по десет минути приема си на лекарства, за да могат съответно в дена, в който сменим времето някак си да се автосинхронизират. А при всички здрави хора, които не приемат лекарства, които са в активна възраст просто това е един период на преболедуване, няма как да се справим, просто трябва наново да се настроим и понеже вредата върху душата и тялото е голяма, а пък икономическият ефект от тези манипулации на практика няма.
Радио Пловидв: Това щях да ви кажа, в началото но миналия век, когато е взето решение това да се прави и доколкото имам спомени и това е тогава то е по икономически причини .
Веселин Герев: Не, не, няма нищо общо с това. Иначе часовото време е въведено от Германия по време на Първата световна война като идеята е била да се използва по-малко електричество за осветление и битови нужди, а идеята електричество да се използва за енергоемки производства като стоманолеене, стоманообработка, тъй като е било война. Дори по време на Втората световна война, парадокс, часовото време е било сменяно там, тъй като всичко е било на военни основи. Тези производства са били много енергоемки и за тях е било необходимо много голямо количество въглища, тъй като тогава ток се е произвеждал от въглища. Сега има един много интересен момент, че, първо, производствата в момента са високотехнологични, повечето от тях са изнесени извън Европа. Друг момент е, че Хитлер е искал да произвежда от въглищата гориво за самолети, за танкове, за бойни машини и те са му били просто необходими. Но оттогава досега това не е променяно, оставаме си все така на военен режим на функциониране.
Радио Пловдив: Както и вие споменахте, че няма огромен икономически ефект, който да се следва и може би тенденцията е да се откажем от това шарене във времето?
Веселин Герев: По принцип от този тормоз са се отказали заради проблеми за здравето на хората страните от БРИКС. В момента Бразилия, Индия, Китай, Южна Африка и Русия не сменят часовото време. Миналата година към тях се присъединиха Нова Зеландия и Египет. Останахме щатите, една част от Южна Америка и цяла Европа почти.
Радио Пловдив: Е, не е малко ?!
Веселин Герев: Въпросът е такъв, че струва ли си тази гимнастика при положение, че цялата следваща седмица ще имаме всички тормоз.
Дисциплинарната комисия към Българския футболен съюз обяви наказанията след 22-рия кръг на efbet Лига. Ботев Пловдив отнесе най-тежка глоба, която е в размер на 8300 лева заради инциденти на публиката по време на срещата с ЦСКА. "Армейците" ще трябва да плати 4300 лева, а Локомотив София - 2300 лева. Глобата на Левски е 1000 лева. Ето и пълното решение..
Локомотив Пловдив обяви привличането на девето ново попълнение тази зима. „Смърфовете“ официално привлякоха 31-годишния словенски нападател Ловро Бизяк. В своята кариера той е играл за отборите на Домжале, УФА, Шериф Тирасол и Целе. За последно Бизяк е играл за хърватския третодивизионен Кустожица Загреб през сезон 2023/24, като е бил свободен агент от..
Локомотив Пловдив победи Локомотив София с 1:0 в двубой от 22-рия кръг на efbet Лига. Единственото попадение в срещата вкара Жулиен Лами. В началните минути на срещата липсваха опасни ситуации. Локо София започна малко по-активно срещата, като в 12-ата минута се стигна до пряк свободен удар, изплънен от Красимир Станоев, но над вратата. В 27-ата..
ЦСКА изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона в Първа лига. "Армейците" надиграха по категоричен начин Ботев (Пловдив) и си тръгнаха от "Колежа" с убедителна победа с 3:0. Двубоят беше от 22-рия кръга на първенството, а точни за ЦСКА бяха Тибо Вион (8'), Марселино Кареасо (47') и Джонатан Линдсет (60'). Успехът можеше да бъде и..
Нови три мача от 22-ия кръг в Първа лига ще се изиграят днес. В 12:30 часа започва двубоят Арда – Славия. От 15:00 Ботев (Пловдив) приема ЦСКА, а от 17:30 Черно море излиза срещу Лудогорец на „Тича“. Срещата на стадион "Христо Ботев" може да проследите пряко в ефира на Радио Пловдив. Ботев (Пловдив) се намира на трето място в класирането с актив от 41..