Бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов не знае да има подобен случай в страните от НАТО като този в авиобаза Граф Игнатиево, където летците обявиха, че са психологически непригодни и отказаха да участват в предвидените учения.
Според него е смущаващо, че Военна прокуратура бързо излезе със становище по случая и не намери проблем. Нужен е спокоен разговор за бъдещето на ВВС като част от НАТО-вските сили и европейската отбрана и набелязване на мерки, за да не зависим от договори с руската страна, които са все по- рискови и създават проблеми за сигурността на България, каза бившият министър, който е работил и в централата на Алианса.
Той смята, че има противоречие в позицията на пилотите, защото те протестират срещу малкото часове нальот и в същото време отказват да участват в тренировъчни полети. Изискванията са да имат 180 часа нальот. "Не можеш да отказваш тренировъчни полети, защото си неуверен заради лоша подготовка и ненадеждна техника и в същото време да твърдиш, че можеш да извършваш бойни полети. Това е дълбоко професионално противоречие и то трябва да бъде разрешено много бързо, включително и със спиране на полетите с МиГ-овете, докато не се изясни проблемът. Трябва да се изясни дали може да се носи бойно дежурство, ако пилотите нямат 180 часа годишно нальот и второ дали при съществуващата система за поддържане на МиГ-овете, въпреки огромните разходи, може да се продължава. Според мен не бива да се дава такова дежурство и не бива да се лети на самолети, които са с рискова поддръжка", коментира Велизар Шаламанов.
Той призова да се излезе от сферата на емоциите и да се действа рационално. "Имаше 15 години на разположение от поканата ни за членство в НАТО. През това време хората, включително с пагони, винаги даваха предложения за модернизация в една посока, която попречи да имаме нов изтребител и която попречи авиацията да бъде интегрирана по стандартите на НАТО. Някой трябва да понесе отговорност, но рискът не трябва да бъде носен от тези пилоти и не трябва да бъде компрометиран образът на страната ни като член на НАТО".
Министерството на отбраната трябва да предложи програма и посочи средствата за обновяване на авиацията, каза .
"Всеки ден експлоатация на МиГ 29 намалява шанса да имаме нов изтребител и това се случва вече 15 години.Продължаването на разходите за МиГ-овете допълнително намаляват този шанс. Не бива да се изключва балтийският вариант, при който страните от НАТО пазят трите страни", коментира експертът.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..