Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диспропорцията на доходите в образованието е очевидна

Тодор Танев
Снимка: БТА

Над половин милиард са парите за образование за следващата година.

От план-сметката става ясно, че образованието ще получи допълнителни 490 млн. лв. спрямо планираното за 2017 година. Допълнително пари се отделят и за ново увеличение на учителските заплати. Обвързва ли се качеството с парите – интервю с професор Тодор Танев, преподавател в СУ „Климент Охридски“ и бивш образователен министър.

Проблем е, че всички усилия се хвърлят в областта на училищното образование. Говорим, че учителите ще получават повече, говорим за закон, който влезе в сила, дискутират се нови учебни програми. Да приемем теоретично, че тази система в края на 12-ти клас ражда гении. И всичко наистина е отишло само за качество. Изведнъж тези гении в 12-ти клас попадат във висшето ни образование, което е какво? Или пък отиват в професионалното, което е пък на дъното, по-ниско не може да падне. Има оправдание за финансово преструктуриране единствено, когато се бутат едновременно трите системи – на училищното, професионалното и висшето образование. Иначе няма да се получи онова, което ние искаме. Ние искаме не просто по-качествено образование. Искаме качествено и необходимо образование, но не само за хората, но и за цялото общество, за индустрията, за отделните сегменти на обществения живот. Тогава има смисъл. Всичко друго е половинчато. Не може на калпак да се увеличават заплатите на хора, които очевидно си вършат работата по различен начин. Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Тодор Танев.

За диспропорцията в образованието

Диспропорцията на доходите в образованието е очевидна. Хайде да даваме тогава пари на диспропорцията – като няма няма друго какво да правим, като можем само да се хвалим, че ще се покачват заплатите само на една група от хора. Между другото - това е цяла армия от 90 и повече хиляди колеги, учители, които заслужават и в крайна сметка те имат обществена тежест там, където са, т. е. правят добро от политическа гледна точка, от партийна гледна точка. Който и да е университет не може да донесе никакви политически сериозни облаги, коментира професор Танев.

Според него не може повече образованието да произвежда униформен продукт. 21 век изисква гъвкавост - всеки да може да намира своята ниша в образователната система. Всичко останало, тази униформеност, е стара песен на нов глас и то в една от трите възможни области, допълни още професор Танев.

Цялото интервю с професор Тодор Танев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28