Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не оставката на министър Петров, а Патриотите клатят управлението

Директорът на Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов смята, че подалият оставка здравен министър Николай Петров най– вероятно не е нарушил закона, но е действал неморално като е предоставил 1,5 милиона лева на мъжа на дъщеря си. 

Това е глупаво, влиза се в скандал като този с кандидата за президент на десницата във  Франция Франсоа Фийон, който назначи жена си и дъщеря си. И неговото решение беше законно, но неморално. Това е глупаво и затова Петров не трябва да бъде министър, явно управленските тънкости не му се отдават. Нека да си работи като лекар, коментира социологът.

 Според него одитът излиза наяве сега, защото Петров е министър. По принцип такива неща излизат, когато човек кандидатства или поема властова позиция. Това дали е удобен или неудобен на някого няма никакво значение, след като е дал на роднините си един милион и повече лева.

Павлов припомни вица за един от предишните кабинети на Борисов, в който опашката пред МС за здравни министри била дълга, но вървяла бързо. По думите му  ГЕРБ не случват на здравен министър. Случилото се, обаче, не може да разклати доверието в правителството, при положение, че има вицепремиер като Валери Симеонов

Според анализатора Симеонов е този, който разклаща доверието в кабинета. Мнението му е, че срещу ГЕРБ няма здрава опозиция, тъй като въпреки словесните нападки, половината от левицата също подкрепят управлението и доказателство затова е  изборът на членове на ВСС. ДПС и Воля също подкрепят кабинета във важни моменти. 

Свидетели сме на хляб и зрелища и когато хлябът не достига се набляга на зрелищата. По- добре е правителството да е на малцинството на ГЕРБ, но да няма крайни националисти. Участието им в управлението не е добро за имиджа на България. Патриотите не са необходими на Бойко Борисов, той може да отстрани поне Валери Симеонов. При малцинство законите пак  ще минават, защото ще се подкрепят или от ДПС, или от Патриотите. Такива бяха и съветите на Брюксел.

Юлий Павлов е категоричен, че ще има напрежение, ще има театро, и късане на ризи, но и бюджетът за догодина ще мине и вотът на недоверие няма да успее.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45