Престъпна група за изготвяне на фалшиви паспорти е разбита при спецоперация на ГДБОП в Пловдивска област, Стара Загора, Русе и Ямбол. Арестувани са 10 души, 8 от тях са криминално проявени, съобщават от МВР. Шестима от групата са задържани в Пловдив, където полицаите са претърсили шест адреса и шест автомобила. Разкрити са две работилници за изработка на фалшиви български и чужди документи.
Едната работилница била в апартамент на жилищна сграда, откъдето са иззети множество готови и недовършени чужди документи, компютри, принтери, ламинатори, печатни плаки, машина за топъл печат, мастила и множество материали за изработката на фалшификатите.
Втората работилница била обособена в офис на фирма, където са намерени лазерен принтер за гравиране, компютърна конфигурация, флаш памет с предпечат на български и чужди документи и изображение на 50 евро. В два от автомобилите полицаите намерили неистински български паспорти, лични карти и свидетелство за управление на МПС. На един от адресите в Пловдив е открито и голямо количество наркотично вещество, което при направения полеви тест е реагирало на канабис. Един съучастник в групата е задържан в Стамболийски, където на при претърсване на адрес са открити и иззети неистински документи.
Фалшиви документи, снимки паспортен формат с данни на лица и компютърна конфигурация са открити и при претърсване на апартамент в Русе. Там също е задържан член на престъпната група. Негов „колега“ е установен и задържан и на територията на Стара Загора, където полицаите са претърсили адрес и лек автомобил. От дома те иззели неистински документи, снимки паспортен формат с данни на лица. Техен съучастник е арестуван в Ямбол след извършени процесуално-следствени действия.
По случая е образувано досъдебно производство под наблюдението на Специализирана прокуратура. На трима от задържаните са повдигнати обвинения по чл.321, ал.3, предложение 2, т.2, вр. ал.2 от НК и са им наложени мерки за неотклонение „парична гаранция“.
В 21 часа и 19 минути днес е есенното равноденствие и у нас започва астрономическата есен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Продължителността на деня ще е 12 часа и 10 минути. Луната е във фаза един ден след новолуние. Астрономическата есен започва в деня на есенното равноденствие, т. нар. есенна равноденствена точка,..
Академик Владимир Зарев е носител на наградата "Христо Г. Данов" за цялостен принос в н ационалната книжовна култура. Отличията се връчват в осем категории , а голямата награда се определя от министъра на културата. Официалната церемония по награждаването се проведе в двора на едноименната къщата-музей в Стария Пловдив. Заради остъствието..
С тържествена церемония и възстановка на събитията от 1908 г. Пловдив почете 117-та годишнина от обявяването на Независимостта на България. Десетки пловдивчани и гости на града се включиха в честванията на едноименния площад "22 септември", по-известен като Гроздовия пазар. Членовете на комитет „Родолюбие” за поредна година направиха възстановка на..
Пожар в сухи треви, храсти и сърнища възникна следобед в района на панагюрското село Поибрене в посока Вакарел. Няма опасност за хората от селото. Изпратени на място са два противпожарни автомобила от Панагюрище и два от Пазарджик. Гасилтелните действия продължават, за да не се прехвърли огъня в близкия горски фонд. Прави се всичко възможно..
Пловдивската районна прокуратура повдигна обвинение на 30-годишен мъж за запалването на големия горски пожар край асеновградското село Горнослав. Огънят, тръгнал от стърнище в землището на селото, изпепели 155 декара смесена гора. В събота младият мъж и негов роднина отишли да почистват стърнището, събрали на едно място изсъхнали клони, листа..