Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събитията в Каталуния са пореден епизод от развитието на света

Карлес Пучдемон е в Белгия не защото тя е "сърцето на Европа", а защото е една от най-либералните държави по отношение на сепаратизма на Стария континент. 

Една трета от каталунците имат право да искат независимост; една трета имат право да искат да останат в Испания; испанското правителство има право да не им дава да се отцепят; ЕС пък има право да не допуска прецеденти. В крайна сметка това е част от плурализма, заяви геополитическият анализатор доц. Марин Русев в интервю за Радио Пловдив. 

Той подчерта, че това е един от поредните епизоди от развитието на света и не трябва да се търсят кой знае какви странности и драми в поведението на демократична Европа, макар да сме свидетели на коренно различно поведение към Косово например, преди години.

Европа се развива и това е един изблик на демокрация, друг е въпросът дали е изгодно за едни или други държави, смята геополитическият анализатор. 

Западна Европа проля много кръв през годините - нека не забравяме примерите на баските в Испания и на ирландците, затова смятам, че Старият континент се е поучил от опита си, за да допусне тези събития да станат кървави. До една година всички тези драматични събития ще отшумяват, заяви Марин Русев. 

Изборите ще отрезвят и най-популисткия лидер, за да не се стига до крайности. Дори в самата Каталуния не всички са съгласни да се гмурнат в неизвестното. Да не забравяме и примера на Брекзит - една година след избора енергията намаля, а отрезвяването е факт, посочи анализаторът.

Марин Русев припомни, че масово компании напускат Каталуния, безработицата расте, а хората, които са подкрепили референдума за независимост, вече си дават сметка какво означава той, когато се приберат вкъщи и започнат да смятат семейния бюджет. 

Смятам, че хората ще изберат по-добър лидер на изборите през декември, който да продължи идеята по по-добър начин, заяви още доц. Марин Русев. 

Цялото интервю с геополитическия анализатор доц. Марин Русев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07
Д-р Димитър Казаков, координатор по донорство в УМБАЛ „Свети Георги“

Успешни са първите за годината донорства от УМБАЛ "Св. Георги"

Първите за годината - две донорски ситуации бяха реализирани този уикенд в УМБАЛ „Свети Гeорги“ в Пловдив. За 24 часа –двама пациенти в мозъчна смърт дадоха шанс за живот на седем души у нас и в чужбина.  Органите отпътуваха със самолети от летище Пловдив за Унгария и Германия, а във Военно медицинска академия - София и в УМБАЛ..

публикувано на 30.09.24 в 14:44

Решават утре ще има ли рейсове до Труд и Войводиново

Проблемът с транспорта между селата Труд и Войводиново от община „Марица“  и Пловдив ще бъде обсъден на среща в областна администрация утре. Това съобщи в интервю за радио Пловдив кметът на „Марица“ Димитър Иванов. Целта е да се постигне споразумение градските линии с номера 1 и 15 да стигат до двете села, обясни той.  "Утре се събираме при..

публикувано на 30.09.24 в 13:52

Ранното откриване на херниите е важно за успешното им лечение

Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес"  д-р Емил Райчинов от болницата. Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в..

публикувано на 30.09.24 в 11:15

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43