С уникалната по рода си „Шивашка работилница“ искаме да покажем един работещ модел на социално предприятие, в което дуалното обучение е от съществено значение. Това каза председателят на УС на фондация „Национален алианс за работа с доброволци“ Ренета Венева. Тя очаква подкрепа от МОН и МТСП за приемането на Закон за социалните предприятия.
Той се пише за пореден път под формата на Закон за социалната икономика, но от НАРД смятат, че социалнато предприятие се нуждае от изричен регламент. Заместник- министърът на образованието и накута Деница Сачева подчерта, че този закон се работи в МТСП, но според нея има нужда от нормативно регламентиране, защото това е бъдещето. Социалното предприемачество в сферата на услугите се насърчава особено много, защото се дава възможност на хората, които не са достатъчно конкурeнтоспособни да работят и да са активни на пазара на труда, допълни още зам-министърът.
В рамките на ЕС над 10 млн. души работят в социалната сфера, и това предстои и у нас да се въведе в по-голямо покритие. Проекти като този от Пловдив със сигурност трябва да се мултиплицират в цялата страна, смята Сачева. По думите и този проект комбинира успешно ограмотяване и придобиване на квалификация са изключително важни за страната.
В Пловдив зам.- министърът на образованието Деница Сачева връчи дипломите за професионална квалификация на успешно положилите изпит 30 жени в уникалното по рода си социалното предприятие „Шивашка работилница”. Целта е хора с нисък социален статус и от уязвими групи да получат шанс за обучение и реализация на трудовия пазар чрез придобиване на социално-трудови и професионални умения по шивачество.
По темата, която наблюдава като ресор в МОН заместник-министър Деница Сачева, каза че по програмата за връщане на децата в училище вече са идентифицирани адресите на над 170 000 деца от цялата страна, като 82 % от тях са в чужбина. Върнати са в училище около 17 000 деца, съобщи още Сачева.
По думите й работата е затруднена, но особено важен е механизмът, по който да се проследи дали децата извън България са обхванати в образователната система. Това ще бъде една от следващите ни големи задачи, защото това е проблем и на европейско ниво, където няма такава система. В рамките на нашето европредседателство ще стартира и европейски механизъм за това дали децата ходят на училище и в коя държава, заключи Сачева.
С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика. Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..
За поредна година родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас. "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..
Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..