Д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването, заяви в интервю за Радио Пловдив, че приетия от надзорния съвет на здравната каса мораториум за въвеждането на нови лекарства и разкриването на нови клиники през 2018 година, ще бъде не само удар по пациентите, но и по лекарите, а основната му цел да икономиса пари за здраве няма да бъде постигната.
От Федерация "Български пациентски форум" и Сдружението на частните болници призоваха забраната да не се гласува от народните представители.
По думите на д-р Кацаров това няма спести средства на касата, а напротив може да доведе и до по-големи разходи.
Ако се приеме забрана да влизат нови лекарства и то в дългосрочен план, това означава, че няма да влизат и нови методи на лечение. Всяко едно лекарство, което сега се използва преди години е било ново лекарство. Да спираш развитието на медицина е неправилно и е в ущърб на пациента, категоричен е д-р Кацаров.
Той допълни, че ако у нас се приеме мораториума, то в другите европейски държави ще продължат да влизат новите медикаменти. Българските пациенти по силата на правилата за координация на системите за социална сигурност имат право да поискат да бъдат лекувани в другите европейски държави с тези нови лекарства и методи и нашата Здравна каса не може да откаже, защото това вече не зависи от вътрешните ни правила, а от правилата на целия ЕС.
Ние ще платим същото лечение, но 5 пъти по-скъпо и то ще бъде проведено в европейски болници и в лечебни заведения от ЕС, каза още д-р Стойчо Кацаров.
Според него не са верни твърденията, че болниците в България са много.
Ако се изключат специализираните клиники, санаториумите, които са около 100 . Болниците в страната стават около 300, а не 400 както твърдят някои измислени експерти. Броят на разкритите легла в България е малко над средния брой в ЕС. Но не е това проблема. Въпросът е дали нашите пациенти имат достъп до качествено лечение, допълни д-р Кацаров
Големият проблем е и в това, че НЗОК разпределя парите като бюджет и дава лимит на всяко лечебно заведение. Той е категоричен, че здравната каса не трябва да дава издръжка на болницата, а да плаща лечението на болния
Имаш болни-имаш пари, нямаш болни-довиждане, фалираш, подчерта д-р Кацаров.
По думите му не са верни и твърденията, че има голям брой здравно неосигурени пациенти, които се лекуват в болниците и така акумулират задълженията, предимно на държавните структури.
При 2 милиона хоспитализации, са лекувани в болниците само 6 хиляди неосигурени.
Според него няма никакво значение къкъв ще е новият здравен министър -лекар или икономист.
Това е политическа длъжност. Не е нужно да е добър експерт. Здравният министър трябва да е добър политик - да има сърце и ухо за проблемите на хората.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..