Бюджет с ниско качество на бюджетно планиране и без дискусия, помръкнали патриоти, които искат да блеснат със сигнала си за Лютви Местан и турското малцинство, ДПС които искат да заемат мястото на Патриотите, нефективна БСП и управляващ ГЕРБ, който не може да призвежда качествена политика . Така политологът проф. Александър Маринов анализира политическата ситуация в момента.
За държавния бюджет, който се приема тази седмица: По принцип бюджетната политика е политика номер едно. Имаше засилени очаквания, тъй като опозицията анонсира алтернативен бюджет. За съжаление няма дискусия, това не е новост, няма пълноценна дискусия около рамката, философията, да го наречем така, последиците от този бюджет за обществото. Общо взето се налага впечатлението, че това е едва ли не единственият възможен, единственият разумен бюджет. Аз смятам, че това не е правилно. Вместо да се замерят с едни, бих казал махленски обиди, нашите политици би трябвало да подпомогнат, да инициират, да чуят какво мислят и експерти, и граждански организации. Защото наистина бюджетът е една супер политика. В нея кристализират идеите и възможностите на държавата да насочва развитието на обществото.
За промените, които ще се правят в последния момент в бюджета на Националната здравно-осигурителна каса : според мене не е някаква тайна операция, някакъв заговор. Просто се натъкваме на такива фалове, които произтичат от недостатъчно доброто ниво на управление. За да се налагат такива промени в последния момент нещо е объркано, нещо не е домислено или пък на някой нещо му е хрумнало така в 12 без 5. Общо взето това е атестат за ниско качество на бюджетното планиране.
За сигнала на ОП до главния прокурор Цацаров за изявлението на Лютви Местан като лидер на ДОСТ, с искането за признаването на турско малцинство у нас. Според мен патриотите искат сега да се откроят с нещо, да изпъкнат, защото те помръкнаха откакто са във властта, в смисъл не могат вече да използват тази силна риторика. С този ход те правят това, което самият Местан цели със своето провокативно изказване. Местан иска да покаже, че съществува, да привлече внимание. Той напълно е наясно какво ще бъде това внимание, в т. ч. да се покаже пред своите патрони в южната ни съседка. ВМРО му правят тази услуга, може би с идеята, че взаимно нападайки се, си помагат. Но аз бих напомнил, че ВМРО и патриотите са във властта и те имат всичките възможности на държавната власт, на държавните институции да парират подобни действия. Но общо взето това е една пиар акция, според мен, въпреки че самото поведение на Местан не бива да бъде подценявано, то не бива да бъде преекспонирано, а проблемът не бива да бъде подценяван.
За репликата на червения депутат и социолог Иво Христов за 80-те процента дебилност на българите: Разбира се, ако вземем конкретния случай Иво Христов, той е интелигентен човек, просто е изпуснал една по-силна дума. Не се говори така. Може да се спори, разбира се, но така полунаистина, полунашега ако съдим по тези, които участват в изборите, може би половината наистина отговарят на този епитет, за който говори Христов. Но иначе сериозната страна на въпроса е, че това е един симптом на отношението на политиците помежду им и към гражданите, т. е. едно усещане, което за мене е необяснимо на превъзходство към колегите си и към гражданите. Хората, които използват такива изрази изглежда имат усещането, че са някакви висши същества, а поведението им и резултатите от работата им въобще не подсказва такава извисеност. Но какво да се прави, това е политическата култура. За съжаление това се пренася в обществото, от една страна заразява една част от хората, които се държат по този начин, а останалата по-голяма част, които съвсем не са дебили, просто се отвращават и затова последните изследвания показват изключително критичното отношение на хората към демокрацията във вида, в който тя съществува в България.
ГЕРБ разбира се биха имали основание да поискат оставката на проф. Христо заради този израз, ако преди това бяха поискали оставката и на своя премиер/ с репликата му за лошя материал/. А иначе двоен стандарт – еднодневна политическа употреба.
За демонтажа на Патриотите от властта по препоръка на Ахмед Доган, връзките между БСП и ДПС и предстоящият им общ вот на недоверие. Линията на ДПС е да заемат мястото на Патриотите. Те въобще дума не издумват против ГЕРБ с изключение на това, че упрекват ГЕРБ, че са вкарали Патриотите във властта. Т. е. те казват – изкарайте тях, ние ще заемем тяхното място и ще бъдем лоялни партньори. Дето се казва – стани да седна. И тук е голямото противоречие между ДПС и БСП като някаква опозиция, която сега преговаря за общ вот на недоверие, тъй като интересите им са съвсем различни. ДПС няма нищо против ГЕРБ, иска да махне Патриотите и да седне на тяхното място. А БСП точно обратното – искат да махнат ГЕРБ, а най-вероятно Патриотите или част от патриотите са най-възможния съюзник в едно евентуално бъдещо управление, ако те участват в него.
За управлението на ГЕРБ: Според проф. Маринов след тежките изобличения в роднинство и корупция, сега партията е постабилизирана.Най -вече заради неефективния подход, който възприе опозицията - БСП.
Като фундаментален проблем на ГЕРБ, политологът определи клиентелисткия модел на управление: ГЕРБ имат един фундаментален проблем. Те създадоха клиентелистки модел на управление, който на места вече е пропукан, разклатен. И няма гаранции, че утре може пак да се появи във Варна, или Пловдив. Този модел събира на едно място групи от хора с интереси, за да печелят.
ГЕРБ не могат да произвеждат качествена политика. Затова само се хвалят с едно или друго и как ги признавали от Европа. И това е проблем на държавата, защото представете си един локомотив, на който цялата пара отива в свирката, вместо да тегли напред.
Цялото интервю с проф. Александър Маринов е в звуковия файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..