Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високият осигурителен праг за фермерите води до фалити

Решението на Народното събрание да увеличи от 300 на 480 лв. осигурителният праг за земеделските производители ще доведе до отказ от регистрация и социално напрежение, заяви в интервю за Радио Пловдив Мъгърдич Хулиян, председател на Националното сдружение на малките семейни фирми и преработватели. 

Промените отново бяха направени без предварителни консултации със засегнатите страни и идват в много деликатен за нас момент, когато се договарят директните плащания по линия на ЕС. 
Увеличаването на осигурителната тежест ще лиши голяма част от земеделските производители от европейски субсидии. Те се отпускат само за регистрирани производители, а така не малка част от малките производители ще предпочетат да не се регистрират, смята Хулиян.

Повишаването на осигурителната тежест ще засили и без това тежките процеси на обезлюдяване на селските райони и много хора ще предпочетат да бъдат безработни, вместо да обработват земя и да произвеждат храни, добави още Мъгърдич Хулиян.

Промяната ще засегне около 200 000 малки земеделски стопанства, които представляват около 80 % от стопанствата в страната. Нека не забравяме, че около 90 % от европейските субсидии отиват в останалите големи стопанства, а не в малките, припомни председателят на сдружението. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Щастлив съм, че мога да лекувам и да помагам на хората

Кардиологът д-р Динко Господинов от Отделението по кардиохирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив стана първият и единствен към момента носител на европейски сертификат по кардиология в града и региона.  Ввисокото отличие – European Examination in Core Cardiology Certificate – представлява признание за високо ниво на професионална..

публикувано на 05.08.25 в 08:15

Търсят ментори за даровити деца в неравностойно положение

Търсят ментори за талантливи деца в неравностойно положение. Сред даровитите младежи са и такива от Пловдив, Пазарджик и Брацигово, които са лишени от родителска   грижа или живеят в рискова среда. Инициативата е част от програмата "Скритите таланти на България" и цели да осигури шанс за професионална реализация на талантливите подрастващи. Включва..

обновено на 04.08.25 в 09:43
проф.Георги Рачев

Истинско лято през август

След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..

публикувано на 01.08.25 в 10:46

Очакваме подкрепа от ОбС, за да решим хаоса с тротинетките

Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни.   Пет години след като държавата..

публикувано на 31.07.25 в 14:10

Тръгва национален поход по стъпките на Хаджи Димитър

За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“  ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му.  Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода.  Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..

публикувано на 31.07.25 в 11:10