Хейди Оливия Колиндж е от Великобритания, но в момента е в Пловдив и е на лечение в Университетската болница " Свети Георги". Тя е пациент на Клиниката по ортопедия и травматология, където и е поставена изкуствена тазобедрена става. Новината съобщи началникът на клиничното звено проф. д-р Владимир Ставрев.
Той разказа, че 66-годишната жена е научила за по-добрите възможности и значително по-кратките срокове за извършване на подобни операции в първата пловдивска университетска болница. В родината си тя е трябвало да чака месеци, за да бъде подменена тазобедрената й става.
Защо една британка избра да се лекува в Пловдив? Отговорите на този въпрос са няколко. Първо тук не се чака толкова дълго, колкото в родната й страна, второ- специалистите и клиниката тук са на световно ниво и трето - като здравно осигурен член на ЕС, тя може да се лекува по клиничните пътеки по здравна каса и у нас. А и вероятно, може да си ползволи финансово доплащането на консумативите при този вид операции.
Проф. Ставрев днес представи случая. В него няма нищо уникално и необичайно. Като водещ специалист в тази област за миналата година той е инплантирал 187 изкуствени стави.А Хейди е поредният за тази година
След като се свързала с проф. Ставрев двамата са уточнили приемането й в УМБАЛ „Свети Георги“ и заплащането за лечението. Тъй като пациентката има Европейска здравна карта, лечението й в България е на принципа на клиничните пътеки, по които се приемат родните пациенти.
Всъщност Хейди не е за първи път в България. От 10 години нейната сестра Лиса живее в ивайловградското село Свирково. Тя също е ползвала услугите на родното здравеопазване, преди време и е правена операция на очите. Двете британки са доволни от грижите на лекарите в пловдивската клиника. Хейди разказа, че в Англия е трябвало да чака дълго врем-около 2 години за плановата операция и сестра й предлага да потърсят болница в България.
Хейди вече се чувства добре и прави първи стъпки.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..