Европейският мониторинг върху България остава, тъй като страната не е постигнала достатъчен напредък в реформите на правосъдието и вътрешните работи.
Всеки може да вижда в този доклад каквото иска, каквото търси и каквото му изнася да говори. Но има факти в този доклад. Безспорен е факта, че за първи Европейския съюз ще се председателства от държава, която е под особенно наблюдение и за която действа този механизъм за мониторинг. Това е все едно заподозрян в престъпление, който е проследяван с модерните чипове или гривни, да председателства съдебния състав гледащ делото. Факта, че тона не беше смекчен - въпреки председателството на България, не беше взето решение за отпадане на този мониторинг, е красноречив, че няма съществен напредък и политическа воля за справяне с големите проблеми – корупция и съдебна система. Каквито и закони да правим, когато те се прилагат със зла умисъл, от зависими и корумпирани съдии и прокурори, няма как системата да се подобри. Има едно правило – няма лоши закони, има лоши съди, коментира адвокат Михаил Екимджиев.
Той е категоричен, че ако не се случи същностната съдебна реформа, която да доведе до назначаването на честни и ерудираните съдии на ключови места в съдебната система, тя няма да се подобри съществено.
Адвокат Екимджиев е категоричен, че реални шансове за еволюционно развитие в тази насока няма. Ако следващата година този механизъм за наблюдение отпадне, това ще се случи заради умора да ни наблюдават повече от 10 години, смята Михаил Екимджиев.
За идеята на управляващите да се промени Конституцията във връзка с приватизационните сделки на рехода
Това е един зле скалъпен пиар, една пушилка. Посланието е – не ни гледайте далаверите и шуробаджанащината, а нека видим как политическите ни опоненти са ви крали преди 20-25 години. Ако се приеме това безумие, защото някои политически примати се опитват да се изказват за неща, които очевидно не разбират, това тотално би торпилирало държавността, коментира Екимджиев.
Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев можете да чуете в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..