При инвестиционен разход 10, 5 млрд. евро, съотношение 70 на сто привлечен към 30 на сто собствен капитал, лихва максимум 4,5 на сто, проектът АЕЦ "Белене" е жизнеспособен. Това сочи част от доклада на Българската академия на науките /БАН/, представен от директора на икономически изследвания на БАН и ръководител на проекта проф.Александър Тасев.
Докладът на БАН доближава 1000 страници. В него са проиграни няколко сценария за развитието на енергетиката в България и региона. Проф.Тасев очерта няколко сценария, които са разработени от БАН, но повечето сочат, че в бъдеще в България и региона ще има недостиг на базова мощност, която може да бъде и ядрена.
Бившият заместник – министър на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиева /БСП/ коментира пред Радио Пловдив, че докладът на БАН означава, че АЕЦ "Белене" трябва да се построи. "Това е нашата теза, заради която организирахме и референдум. Защо трябваше да се чака толкова дълго. Получи се като в поговорката – и солта изядохме, и тоягите, и накрая пак ще платим".
Според Куюмджиев до този момент са инвестирани 3,5 млд. лева от компанията НЕК. Отделно страната разполага с разрешения, документи от ЕК, притежава площадка, която е инженерно съоръжение, притежава и около 95 процента от цялото съоръжение. "Остават няколко милиарда, с които трябва да бъде построена централата. Параметрите на БАН напълно отговарят на договореното през 2009-та година. Тогава договорът за изграждането на два енергоблока по 1000 мегавата беше на стойност 3,96 милиарда евро. С всички ескалации, оскъпяване и проточване във времето цената щеше да стане 6,5 милиарда евро. Остава завършването на строителството, изграждането на системи за управление и контрол. До 5 години може да имаме два блока, които работят. Ако не беше забавянето Белене вече щеше да я има".
Бившият зам. икономически министър даде три примера като доказателство, че втората атомна централа е необходима и би била рентабилна. Той припомни януари тази година, когато енергийната система не можеше да задоволи потребностите и 250 мегавата електричество бяха внесени от Турция. "Тази зима очакванията са да не ни стигнат 500 дори 1000 мегавата".
На второ място предстои закриването на въглищните централи, а третият факт е, че няма държава, която да няма необходимостта да поддържа енергийна инфраструктура. "Трябва да има баланс на мощностите, трябва да има големи мощности, освен ВЕИ-та. Това е истинският баланс".
Куюмджиев смята, че пазар за произвежданото от АЕЦ "Белене" електричество ще има, защото "в нито една от страните, в които изнасяме няма достатъчно електричество – Турция, Гърция, Италия, Албания. БАН също го казва. Освен това всяка страна трябва да има резервни мощности. България при пиково потребление на ток от 8000 мегавата, трябва да има инсталирани мощности за 12 хиляди мегавата.
Факт е че първоначалната инвестиция е голяма, но животът на тези съоръжения е дълъг – минимум 60 процента. Освен това централата ще генерира 150 милиарда евро, а това е несъизмеримо с първоначалната инвестиция. Това са сигурни приходи на държавата и гарантирано електричеството.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..