На 18-ти ноември световната общественост отбелязва юбилейния 10-ти Европейския ден за разумна употреба на антибиотиците - инициатива на Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) от 2008 г. Тази кампания се провежда и под егидата на СЗО с участието и на САЩ и редица неевропейски страни по целия свят.
Откритието и въвеждането на антибиотиците в началото на 20-ти век доведоха до съществено намаляване на броя на смъртните случаи, причинени от широко разпространени в миналото и често смъртоносни инфекции. Едновременно с това обаче, неразумното и често неправилно използване на антимикробни средства в хуманната и ветеринарната медицина, доведоха до появата и разпространението на резистентни микроорганизми, както и до липсата на ефект от лечението и повишаване риска от смъртен изход.
Всяка година кампанията е насочена към определена таргетна група - пациенти и широка общественост, общопрактикуващи лекари, медицински специалисти, медии или политици и т.н. През тази година акцентът е поставен върху проблема с нарастващата множествена или комбинирана резистентност (полирезистентност) сред бактериите. В рамките на Световната седмица за разумна употреба на антибиотиците ще се обърне особено внимание върху критичната роля на медиците за редуциране на антибиотичната резистентност в здравните заведения, чрез превенция и контрол на инфекциите, асоциирани с медицинското обслужване, наричани до неотдавна вътреболнични инфекции. С ръководителя на Катедра Микробиология и Имунология в МУ - Пловдив проф. д-р Марияна Мурджева разговаря Елена Крушкова.
Проф. д-р Марияна Мурджева: За 10 години бяха въведени не много нови антибиотици, но непрекъснато нараства разпространението на резистентни бактерии. Това прави невъзможно приложението на тези антибиотици в лечението на инфекциите, които тези бактерии предизвикват. Все по-голям става броят на инфекциите и все по-често се стига до смъртни случаи. Това ни кара да бъдем много внимателни при прилагането на антибиотици, за да не се стига до нарастването на резистентността на бактериите към тях.
Напоследък в европейските лаборатории се съобщава за появата на нови препарати, които обаче са в съвсем експериментален стадий на проучване, така че свитлинки в тунела има. Другото, което очакваме да се случи, е по-рестриктивна антибиотична политика, особено в болниците, където тенденцията за поява на резистентни бактерии е най-обезпокоителна.
През последните години микробиолозите отбелязват, че проблемът с безконтролното изписване на антибиотици от личните лекари не стои така, както преди 10 години. Антибиотици се изписват по-безотговорно в болниците, отколкото в доболничната помощ. Личните лекари, в резултат на много задълбочена разяснителна дейност, не злоупотребяват с антибиотиците. Резистентни бактерии се селектират най-вече в болниците.
Проблемът обаче е доста голям, заради безконтролната употреба от някои родители, които или използват неправилни антибиотици, или ги прилагат в неправилен режим на приемане - много дълго време или само 1,2 дни. Антибиотикът може да действа на едни бактерии, а на други – не. Ние съветваме обаче прилагането на антибиотик да става след правене на антибиограма, когато това е възможно. Това е метод, който определя чувствителността на бактериите към даден набор от антибиотици и съобразяването с него е ключ към правилно прилагане на антибиотик, подчерта проф. д-р Марияна Мурджева.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..