Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АЕЦ "Белене" е неосъществим изгодно за България

Проектът АЕЦ "Белене" бе поставен отново на дневен ред, след като екип на БАН представи анализ за това, дали има икономическа полза да бъде построена централата. Според експерта Красен Станчев Икономическият институт на БАН прави необосновани прогнози.
Има три лъжи - че потреблението на електроенергия в България след 2020 г. ще се увеличава. Това не съответства на никакви прогнози и стандарти за такива прогнози. Второто съмнително, да не кажа подвеждащо общественото мнение е, че цената на инвестицията е относително ниска. И третата е, че цената на произвежданата електрическа енергия от новата централа ще е относително висока.

По думите на Станчев като се намали цената на инвестицията с 40% и се увеличи цената на продаваната енергия с 50%, сметката "ще се върже". Запитан възможен ли е "Британския вариант", където държавата дълго време субсидира произведеното електричество, експертът каза, че няма да излезе по-евтино. Той цитира три анализа, според които цената на АЕЦ "Белене" ще е около 28 милиарда евро., т.е. наполовина на БВП за т.г. Проектът е неосъществим. След това многократно спиране и замразяване  от 1981 година насам, няма да се намери инвеститор, който да даде необходимите средства.

За варианта купените мощности да бъдат монтирани на АЕЦ "Козлодуй" Красен Станчев посочи, че трябва първо да се каже дали ни е нужен нов реактор - трябва да се докаже, че е необходим. Анализи на БАН показват, че до 2035 година не е нужно строителство на нови мощности, независимо от състоянието на инсталираните.
Цялото интервю с Красен Станчев чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54