Още един повод да поговорим за тежките ученически раници ни дава идеята на родители от София, Пловдив и Варна.
Те огласиха в социалните медии своя призив за надбягване на възрастните с ученически раници на 3 декември от 11 часа на площад „Централен”.
Кампанията под надслов „На чужд гръб и 10 ученически раници са малко” вече събира последователи в социалните мрежи. Целта е още през следващата година учебниците да бъдат много по-малко в чантата.
Организатор на бягането в Пловдив е Райна Пашова - майка на Виктория, която е в първи клас и нейната раница тежи 7 килограма и 600 грама.
Както всяка инициатива, която дръзва да се противопостави на системата в образованието и тази не е лека за изпълнение. На този етап има само въпроси, без ясни отговори. Тежките раници са наследен факт. Издателствата бълват помагало след помагало - допълнително към всеки учебник, и така от 1 до 7 клас, после става по-леко, уверяват гимназиалните преподаватели.
Няма обаче дефириран ясен отговор от МОН. Министърът в Пловдив заяви, че ще предложи да се разделят на две части учебниците, за да са по-леки. Учебниците и учебните помагала трябва да се оптимизират за следващата учебна година. Красимир Вълчев препоръча на училищните директори да осигурят шкафчета, където децата да съхраняват учебници и тетрадки, за да не ги носят всеки ден до вкъщи.
Но това са мерки в бъдеще продължително. Шкафчетата в училище също не са адекватно решение, защото ако детето иска да учи в къщи, както една голяма част от децата - трябва да мъкне пет, шест кг и нагоре като тежсет на гърба си. Лобито на издателите на учебници и помагала засега отбелязва много голяма точка да печата нови и нови варианти. МОН така и не успя да спре устрема им. Дори одобрява всяка година новите книги, защото винаги има нова програма.
Всяко дете има – 1 учебник, 1 учебна тетрадка, 1 помагало, 1 обикновена тетрадка, но понякога някой по-изпълнителен учител добавя и по още едно желателно помагало. И така по минимум 5 предмета с помгало и учебник за по-трайни знания. От 5 до 7 клас часовете сапо 6-7 на ден и се събира чанта с минимум 6 кг. Всеки от нас лично изпитва раницата на детето. Някои купуват с колелца, но и те между етажите се носят на гръб. Изобщо инвазията на тежести в българското училище е намерила добра среда. Пишейки всички тези факти, припомням и писмото от тази учебна година. Преди месец 5-класничка от София подаде жалба до Държавната агенция за закрила на детето заради тежката раница, която е принудена да носи всеки ден. Следва споделяне на заинтересованост от държавните органи и до тук.
Райна Пашова организатор на бягането в Пловдив: Целта е внимание към здравето на децата ни. Искаме да се сезират органите, които имат възможност да реагират и да вземат мерки.
Проверка на МОН показала, че между 20 и 40 процента от тежестта на раниците са учебниците. Учебните комплекти тежат от 2 килограма и 800 грама за първи клас до малко над 4 килограма в по-горните класове. Допълнителна тежест са тетрадките и учебните помагала, а доста често децата носят в раницата храна и вода, както и екип за физическо възпитание.
Според медицински предписания теглото но една раница не бива да надхвърля 10 на сто от теглото на децата.
„Нека с гърбовете си усетим какво им е на децата! Искаме ли, можем ли да се поставим на тяхно място? Грижа ли ни е? Можем ли да взимаме полезни решения за тях?”, отправят предизвикателство организаторите. Не тази , а следващата неделя ще бягат заедно в Пловдив, София и Варна.
Повече за „тежкия“ проблем на децата от репортажа на Живка Танчева.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...