Изложба, посветена на 50 години от провеждането на експеримента с първата българска подводна къща „Хеброс 67“, ще бъде показана пред Централна поща.
Експозицията представя моменти от експедицията „Хеброс“ - неразривна част от българската морска история и отдава почит на хората, осъществили експеримента.
Целта му е била да изследва измененията, настъпващи в организма, нервната и психическата дейност на човек при продължителен престой под вода и при високо налягане.
Инициатори на експеримента, осъществен само пет години след като Жак-Ив Кусто построява първия подводен дом в опит на човечеството за усвояване на подводните пространства, са Гарабед Томасян – лекар и бивш кмет на Пловдив и бившия военен пилот Иван Петров.
Гарабед Томасян /1935-2014/ е лекар по професия, но страстта към водните ширини го подтиква да извърши редица пътувания, проучвания и експерименти по р. Дунав, Черно и Азовско море. Той е създател на българска научно-изследователска програма за разработване на технически и медицински норми и правила за оцеляване на човек, бедстващ в открито море и поставен в условията на стрес и ограничено лично пространство. Изкушен от българската история, д-р Томасян предприема редица експедиции по вода и суша из българските земи, останали извън границите на държавата. От 1991 до 1995 г. е кмет на Пловдив.
Иван Петров /1930-2012/ е бивш военен пилот. Активен спортист, леководолаз и спелеолог. В началото на 70-те години участва в експеримент за изследване на измененията, настъпващи във физиологията и психиката на човек, поставен в условията на изкуствена изолация и минимална физическа активност.
Изложбата „50 години от провеждането на експеримента с първата Българска подводна къща „Хеброс І“ ще продължи до 30 ноември 2017 г.
В звуковия файл - Крикор Сренц - председател на Водолазен клуб - Пловдив
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..