Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Балканите се връща разумът

| обновено на 24.11.17 в 11:50
Снимка: БГНЕС

Най-хубавото е, че най-напред се връща в България и в Македония.

Благодарение на този разум, на това разбиране, че пътят може да бъде само напред и към бъдещето, се стигна и до това уникално събитие в един ден да се подпишат 10 договора в различни области. И категорично да се заяви волята и на двете държави за евроатлантическа интеграция, за подкрепа от страна на България и изобщо към един нормален свят. Това е безспорно голям успех за българското и за македонското правителство, заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Александър Йорданов, бивш посланик на България в Македония, който коментира изводите от първото съвместно заседание на двете правителства в Струмица.

Той подчерта, че отношенията с Македония до този момент винаги са били сложни поради една единствена причина – доктрината на македонизма.

Това е една идеологическа постановка от средата на миналия век, на 20 век, при която винаги и във всичко в Македония се търси различието от България. Целта на тази доктрина е винаги и постоянно да се доказва, че македонците са различен народ, че езика, който говорят е различен от българския език, че историята, която имат е различна от българската и като народ те са изобщо различни от българите. Това е доктрината на македонизма, тя е изработена в Белград, спусната е в Македония и е налагана по познатия партийно-държавен начин. Това беше противно на самите македонски хора и всеки в България, който е имал контакт с граждани от република Македония знаят, че в частен разговор както се казва на маса, те откровено си казват „Какво има да делим, ние сме един и същ народ”, обясни Александър Йорданов.

Той подчерта, че активността на българското правителство и на новото правителство на Македония показва, че лека-полека се очертава края на тази доктрина.

Този край няма да дойде изведнъж, няма магическа пръчка, не може Бойко Борисов да тупне с ръка и да каже „Ето, от утре вече свършваме категорично с миналото”. Но във всички случаи е дадено самочувствие на хората в самата република Македония, че могат да се разделят с фалшивите митове на македонизма. И това е добре, това е добре, допълни Александър Йорданов.

Цялото интервю с доцент Александър Йорданов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21