Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Тютюневия град строителството е "замразено" от МК

| обновено на 28.11.17 в 16:58

Тютюневият град ще се превърне в първата в България съхранена зона на паметници на културата от първата половина на 20 век.

Това заяви пловдивският кмет Иван Тотев по време на презентация в рамките на Есенния колоквиум за дигитална сигурност и култура, културно-историческо наследство и дигитализация. 

През последните четири месеца и половина е направено подробно проучване на Тютюневия град. Описана е цялата зона – кой имот с какъв статут е и какво е възможно да се направи на тези места. За обследването е ангажирано най-голямото архитектурно студио в страната, което е работило заедно с Община Пловдив.

Тотев подчерта, че в Тютюневия град са установени големи неразбории от 70-те години. Например - паметник на културата, чийто административен адрес е през две улици. Това създава огромен хаос и възможности за изключително много манипулации в зоната, които се случваха през последните години. 

Затова Министерството на културата спря всичко в началото на годината и на нито един инвеститор не беше дадено разрешение да се реализира какъвто и да е проект. И това, което пловдивчани виждат е, че в Тютюневия град не се случва нищо. 

Но то е абсолютно умишлено от страна на Министерството на културата и от страна на Община Пловдив – докато не си изчистим зоната и да знаем какво има там, да не предприемаме никакви действия, тъй като можем да направим грешки. Защото виждаме, че ако един документ показва нещо, то не означава, че на терен е така, обясни Иван Тотев.

С проучването са запознати собствениците на имоти в Тютюневия град. Предстои среща на експерти от Националния институт по паметниците на културата, а също и с министър Боил Банов.

Ако имаме консенсус около разработката, тя ще бъде включена в подробния устройствен план на район „Централен“, който се изготвя в момента, обясни Иван Тотев. 

За четири нови сгради в Тютюневия град в момента тече процедура за обявяването им като паметници на културата, но най-вероятно такъв статут ще бъде даден само на три от тях.

Неразбориите са факт. Те са доста сериозни. Но те ще бъдат изчистени. Няма да стане с магическа пръчка, но за първи път е поставено здраво начало, заяви Валентин Драгнев, собственик на голям спортен център в Тютюневия град. Той е категоричен, че до 2019 година, когато Пловдив ще е Европейска столица на културата, няма да могат да се развият големи проекти, тъй като самото проектиране отнема поне 2 години.

Ще има обаче обща концепция и ще се оправят поне фасадите на сградите в правилния вид, които са паметници на културата, коментира Драгнев.

Голяма част от собствениците и инвеститорите в Тютюневия град са удовлетворени от съвместните усилия с Община Пловдив, тъй като ще има ред и правила.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Пътешествията на един художник“ в НБ "Иван Вазов"

След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник,  бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..

публикувано на 20.02.25 в 09:32

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53