Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сривът на инвестициите обрича икономиката ни на маргинална

Налице е значителен спад на инвестициите като дял от БВП - от 33% през 2007 г. до 18,6% през 2016 г. Това се посочва в анализ на Българска стопанска камара. 

Публичните инвестиции намаляват два пъти – от 5,2% от БВП през 2007 г. до 2,6% през 2016 г. Частните инвестиции за периода са средно 5 пъти по-високи от публичните, като през 2016 г. те надхвърлят публичните инвестиции 7 пъти. 

Физическият обем на преките чуждестранни инвестиции отбелязва спад от 14 пъти през 2016 г. спрямо 2007 г., отчитат още от БСК. 

Пред Радио Пловдив изпълнителният председател на камарата Божидар Данев обобщи, че това е  срив на инвестициите с почти една–трета и то в периода, в който сме член на ЕС. На практика притокът на инвестиции у нас е индикатор за бизнес климата и за наличността на човешкия ресурс, който може да усвоява инвестиции. Това означава, че нашата икономика се обрича в бъдеще на една маргинална икономика, тъй като не създава устойчиви и конкурентноспособни работни места.

Според Данев чуждите инвеститори са предпазливи по много причини, но основните са три - нормативната база, която достига невероятен брой промени. Тази промяна е свързана с неопределеност за инвеститора, който иска спокойствие. 

На второ място е неефективната съдебна система и на трето -  липсата на човешки ресурс за управление на определен клас инвестиции. 

Тромавата администрация и липсата на електронно правителство, въпреки обещанията, че то ще бъде въведено за 8 месеца, са също причините за отлива на инвеститори, а всичко това позволява и развитието на корупционната среда. Ако бяхме членове на Еврозоната и на Шенген, това би било допълнителен бонус за избор на България като място за инвестиции.

Изпълнителният председател на БСК припомни, че през 2020 година ще бъде спрян и финансовият допинг от ЕС, който сега частично решава проблема с инвестициите, но там пък корупцията е голяма.

БСК отчита ръст на българските инвестиции включително и в чужбина. Това е положително, но означава че българските инвеститори нямат доверие в бизнес средата у нас. България се срива в  индексите за правене на бизнес всяка година с няколко места надолу.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21