Народното събрание наложи мораториум върху заплащането от НЗКО на нови иновативни медикаменти, влезли в позитивния списък от началото на 2018 година. Според председателя на здравната парламентарна комисия Даниела Дариткова мярката е временна и ще спести на касата 25 – 30 милиона лева.
Тя подчерта, че в развитието на медицината и особено в онкологията има много успешни нови терапии, които са и скъпи и досега институциите са проявявали разбиране към пациентите с онкологични и хематологични диагнози и винаги се осигурявали най- модерното и най- скъпо лечение. "България е в много привилегирована отношение, защото пациентите разполагат с медикаменти, в които и западните страни не разполагат. В бившия Източен блок също. Това не се знае от широката общественост.
Д-р Томова призова за повече мъдрост и разбиране в новата ситуация. Част от болниците ще бъдат лишени от най- най- новото, но има и други средства за втора, трета, четвърта или поредна линия. Не е фатално, но трябва да се въоръжим с търпение и да предложим алгоритъм за достъп на пациенти до най- новите медикаменти.
Специалистът смята, че има риск една част от пациентите след мораториума да потърсят лечение в чужбина, но след това то ще трябва да бъде платено от Касата, а то със сигурност ще бъде по- скъпо, защото у нас цените са по- ниски. Смятам, че спестените от мораториума 25 – 30 милиона лева не са фрапираща сума. Като се има предвид, че два пъти се взимаше от фонда на Касата, 30 милиона е смешна сума.
Едно лечение с иновативни медикаменти струва от 5 до 12 хиляди на месец за един пациент. За седем пациенти това е 1 милион на година. На този етап достъп до тези медикаменти пациентите имаха само в ситуация на клинични изпитвания, когато производителите ни предоставят тези кандидат – лекарства. Това се случва доста често, в цялата онкомрежа се провеждат такива проучвания, пациентите доброволно се включват и така предварително 5-6 години по- рано имат достъп до лекарство, което се оказва ефективно и то напълно безплатно.
Тя не изключи и завеждането на съдебни дела за отказано лечение.
Оптимист съм, че ще се намерят средства и начин да осигурят средствата за тези медикаменти.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..