Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След мораториума пациенти може да потърсят лечение в чужбина

Народното събрание наложи мораториум върху заплащането от НЗКО на нови иновативни медикаменти, влезли в позитивния списък от началото на 2018 година. Според председателя на здравната парламентарна комисия Даниела Дариткова мярката е временна и ще спести на касата 25 – 30 милиона лева.

Според д-р Антоанета Томова – началник на Отделението по медицинска онкология в КОЦ – Пловдив решението внася  доза притеснителност.  Успокояващо е, че мярката е временна и в следващите 6 – 12 месеца ще има преосмисляне на въпроса и оптимизиране на разхода на средствата. 

Тя подчерта, че в развитието на медицината и особено  в онкологията има много успешни нови терапии, които са и скъпи и досега институциите са проявявали разбиране към пациентите с онкологични и хематологични диагнози и винаги се осигурявали най- модерното и най- скъпо лечение. "България е в много привилегирована отношение, защото пациентите разполагат с медикаменти, в които и западните страни не разполагат. В бившия Източен блок също. Това не се знае от широката общественост. 

Д-р Томова призова за повече мъдрост и разбиране в новата ситуация. Част от болниците ще бъдат лишени от най- най- новото, но има и други средства за втора, трета, четвърта или поредна линия. Не е фатално, но трябва да се въоръжим с търпение и да предложим алгоритъм за достъп на пациенти до най- новите медикаменти.

Специалистът смята, че има риск една част от пациентите след мораториума да потърсят лечение в чужбина, но след това то ще трябва да бъде платено от Касата, а то със сигурност ще бъде по- скъпо, защото у нас цените са по- нискиСмятам, че спестените от мораториума 25 – 30 милиона лева не са фрапираща сума. Като се има предвид, че два пъти се взимаше от фонда на Касата, 30 милиона е смешна сума. 

Едно лечение с иновативни медикаменти струва от 5 до 12 хиляди на месец за един пациент. За седем пациенти това  е 1 милион на година.  На този етап достъп до тези медикаменти пациентите имаха само в ситуация на клинични изпитвания, когато производителите ни предоставят тези кандидат – лекарства. Това се случва доста често, в цялата онкомрежа се провеждат такива проучвания, пациентите доброволно се включват  и така предварително 5-6 години по- рано имат достъп до лекарство, което се оказва ефективно и то напълно безплатно.

Тя не изключи и завеждането на съдебни дела за отказано лечение.  

Оптимист съм, че ще се намерят средства и начин да осигурят средствата за тези медикаменти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20

Форум "Световно образование" идва в Пловдив на 6 октомври

Близо 8% от завършващите средно образование продължават обучение в чужбина, това сочат данните тази година.  Какво ново и къде на образователната карта на ЕС се появяват скрити възможности, говорим с  Николай Христанов , от "Интеграл", те са инициаторите на форум "Световно образование" - есен 2024. На 6 октомври изложението ще бъде в Пловдив и ще..

публикувано на 02.10.24 в 10:39

111 кандидат-депутати се борят за 4 места от Смолянска област

В предаването "Точно днес" на Радио Пловдив Таня Светлинова , говорител на РИК – Смолян, съобщи, че са регистрирали  111 кандидати за народни представители от 27 партии и коалиции. Те ще се борят за 4 депутатски места от 22-ри МИР - Смолян.  Този път имаме по-малко кандидати, на предишните избори регистрирахме 130 кандидати, каза Светлинова...

публикувано на 02.10.24 в 08:23

Откриха новата учебна година в ПУ "П. Хилендарски"

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ откри официално академичната  учебна година. На церемонията в спортната зала на университета на бул. „България“ присъстваха заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева, представители на общинската и областната администрации и много студенти.  Над 4300 са първокурсниците, които ще се..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Проверяват Родопския театър за участие в схемата "Разград"

Окръжната прокуратура в Смолян разследва  неизгоден  договор за разпространение на дейността на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“ в  Смолян.  Разследването е в начален етпа и е започнало след анализ на доклад от Агенцията за държавна финансова инспекция.  Възложено е на  инспектор при Комисията за противодействие на..

обновено на 01.10.24 в 11:25