Народното събрание наложи мораториум върху заплащането от НЗКО на нови иновативни медикаменти, влезли в позитивния списък от началото на 2018 година. Според председателя на здравната парламентарна комисия Даниела Дариткова мярката е временна и ще спести на касата 25 – 30 милиона лева.
Тя подчерта, че в развитието на медицината и особено в онкологията има много успешни нови терапии, които са и скъпи и досега институциите са проявявали разбиране към пациентите с онкологични и хематологични диагнози и винаги се осигурявали най- модерното и най- скъпо лечение. "България е в много привилегирована отношение, защото пациентите разполагат с медикаменти, в които и западните страни не разполагат. В бившия Източен блок също. Това не се знае от широката общественост.
Д-р Томова призова за повече мъдрост и разбиране в новата ситуация. Част от болниците ще бъдат лишени от най- най- новото, но има и други средства за втора, трета, четвърта или поредна линия. Не е фатално, но трябва да се въоръжим с търпение и да предложим алгоритъм за достъп на пациенти до най- новите медикаменти.
Специалистът смята, че има риск една част от пациентите след мораториума да потърсят лечение в чужбина, но след това то ще трябва да бъде платено от Касата, а то със сигурност ще бъде по- скъпо, защото у нас цените са по- ниски. Смятам, че спестените от мораториума 25 – 30 милиона лева не са фрапираща сума. Като се има предвид, че два пъти се взимаше от фонда на Касата, 30 милиона е смешна сума.
Едно лечение с иновативни медикаменти струва от 5 до 12 хиляди на месец за един пациент. За седем пациенти това е 1 милион на година. На този етап достъп до тези медикаменти пациентите имаха само в ситуация на клинични изпитвания, когато производителите ни предоставят тези кандидат – лекарства. Това се случва доста често, в цялата онкомрежа се провеждат такива проучвания, пациентите доброволно се включват и така предварително 5-6 години по- рано имат достъп до лекарство, което се оказва ефективно и то напълно безплатно.
Тя не изключи и завеждането на съдебни дела за отказано лечение.
Оптимист съм, че ще се намерят средства и начин да осигурят средствата за тези медикаменти.
В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество. Здравната комисия в парламента ще разгледа..
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии в растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова. • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в използването на сателитни..
Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..
Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..
В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..