Книгата „Време и всичко“ на социолога Андрей Райчев и журналиста Александър Андреев ще бъде представена тази вечер в Културния център „Тракарт“.
"Изчервих се от посрещането на книгата", признава социологът, поласкан от суперлативите, които чува от свои колеги. По думите му във "Време и всички" режисьор е журналистът, а даващият отговорите социолог е актьор.
Това е своеобразна игра, която в диалога се раждат размислите за времето, българите, мрежите, въобразилата си много неща наука...
Днес сме връчили жреческия жезъл на физиката. Вече не се питат философите, а физиците. Физиците казват, че 70% от това, което виждаме е тъмна енергия, тоест нещо, което никога не са виждали, други 20 % - че е тъмна материя и съвсем малко е това, което реално виждаме... И те твърдят, че ни правят мироглед, а това е чиста илюзия. Те са като жреци, вярваме им, защото са го казали те, е не защото е истина.
Книгата е опит да се излезе от тази ситуация.
Позволяваме си да правим нещо непопулярно днес, да философстваме. Нашите съвременни философи станали учени, те не създават философия, а обобщават знания на минали философи. Искахме да напишем нещо, което е разговор на езика на човека, който си задава въпроси - споделя Андрей Райчев.
Лошото е, че съвременния човек не се пита много, той най- вече иска, иска да има все повече и повече. Когато не искаш друго, а искаш повече - не си задаваш въпроси.
На финала на този път ставаш бройлер.
Днес опасността е човечеството да се раздели на две раси - свръх хора и домашни любимци. До там води консумативната пътечка, по която сме се засилили.
В този смисъл, книгата е за хора с укрепнало мислене, както го формулира Александър Кьосев.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..