Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическият музей празнува 135 години със "златна изложба"

| обновено на 04.12.17 в 15:40

С откриването на изложбата „Златното монетно съкровище от Карлово“  в Археологически музей – Пловдив бе отбелязана 135-та годишнина от основаването на  най-стария археологически музей в България. 

Председателят на Пловдивския ОбС Савина Петкова връчи на директорът на археологическия музей  Костадин Кисьов  поченет знак на Пловдив. Кисьов бе категоричен, че  цялата 2018-та година ще премине под знака на археологическа сензация, на която музеят ще бъде инициатор.

Като подчерта, че  музеят, който притежава вече около 200 хиляди експоната, отдавна се е превърнал в институция, заместник-министърът на културата Амелия Гешева увери музейните работници в подкрепата на държавата и в бъдеще. Тя изрази надежда следващият сезон да бъде все така силен за археолозите в Пловдив, тъй като работата им е съсредоточена върху изключително важни проекти за града и за страната

 Археологическите разкопки и откритията със сигурност ще продължат интензивно и през 2018 г., подчерта кметът на Пловдив Иван Тотев. Той уточни,  че програмата на Общината  предвижда работа освен по големите каменни структури на Коматевско шосе, доста по-благодатни зони за археолозите, в които може да има интересни открития. Като пример той посочи югозападната част на Одеона към площад Централен. 

След премахването на павилионите още в началото на новия археологическия сезон стартира проучването  ог екипа на Мая Мартинова за предназначението на намиращата се там антична сграда -  дали тя е обществена или е храм на император Комод. Продължава и работата по Източната порта, проекта за възстановяване на Небет тепе и Форума. 

По думите на Тотев  специалистите на Археологическия музей са на много високо професионално ниво, което отговаря на необходимото ниво на Пловдив. Той изрази желанието си надписът на Котис, който бе открит на Античничния театър, да бъде експониран в зоната на площад Централен. Знаем, че  римските форуми са били места, където са се почитали императорите и управниците и защо да не намерим в рамките на проекта място, на което да бъде експониран фундамента на Котис, защо да не бъде и бронзова статуя, заяви  още кметът ИванТотев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08