С откриването на изложбата „Златното монетно съкровище от Карлово“ в Археологически музей – Пловдив бе отбелязана 135-та годишнина от основаването на най-стария археологически музей в България.
Като подчерта, че музеят, който притежава вече около 200 хиляди експоната, отдавна се е превърнал в институция, заместник-министърът на културата Амелия Гешева увери музейните работници в подкрепата на държавата и в бъдеще. Тя изрази надежда следващият сезон да бъде все така силен за археолозите в Пловдив, тъй като работата им е съсредоточена върху изключително важни проекти за града и за страната
Археологическите разкопки и откритията със сигурност ще продължат интензивно и през 2018 г., подчерта кметът на Пловдив Иван Тотев. Той уточни, че програмата на Общината предвижда работа освен по големите каменни структури на Коматевско шосе, доста по-благодатни зони за археолозите, в които може да има интересни открития. Като пример той посочи югозападната част на Одеона към площад Централен.
След премахването на павилионите още в началото на новия археологическия сезон стартира проучването ог екипа на Мая Мартинова за предназначението на намиращата се там антична сграда - дали тя е обществена или е храм на император Комод. Продължава и работата по Източната порта, проекта за възстановяване на Небет тепе и Форума.
По думите на Тотев специалистите на Археологическия музей са на много високо професионално ниво, което отговаря на необходимото ниво на Пловдив. Той изрази желанието си надписът на Котис, който бе открит на Античничния театър, да бъде експониран в зоната на площад Централен. Знаем, че римските форуми са били места, където са се почитали императорите и управниците и защо да не намерим в рамките на проекта място, на което да бъде експониран фундамента на Котис, защо да не бъде и бронзова статуя, заяви още кметът ИванТотев.
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..