В Художествената галерия "Станислав Доспевски" в Пазарджик се открива изложба в памет на изтъкнатия изкуствовед и преподавател Петър Змийчаров.
Експозицията включва 208 непоказвани до сега негови творби от частни колекции, както и подарената на галерията картина „Богородица с трънлив венец“, която е в центъра на изложбата.
В експозицията са включени и книги, монографии и вещи на Петър Змийчаров. Ще бъдат прочетени и непубликувани негови стихове.
Петър Змийчаров е художник и илюстратор, прозаик и поет, куратор на няколко мащабни проекта, критик с обсег театър, кино и визуални изкуства. Той е доцент и доктор по изкуствознание, преподавател в НАТФИЗ, в Софийския и Пловдивския университети. В периода 2009-2012 г. е директор Художествената галерия "Станислав Доспевски" в Пазарджик.
Петър Змийчаров си тръгна на 29 декември / 2016г. /. Вървеше отдавна и предизвикателно срещу смъртта. Тя си избра за срещата юбилейна – по Змийчаровски – година: 55-ата му.
Пеци бе с ренесансов замах, човек на „аз мога“: „аз мога най-добре“. Ангажираше го процесът на справянето, не резултатът. Имам негови работи – изненадваща идея, перфектна рисунка, нестандартна игра с цвета. И никоя завършена съвсем до край. Вижда, че няма как да не стане – и поема към друго.
Змийчаров беше във всяко отношение несресан, скандален – живя като заклет бохем. Образец му бяха универсалните гении на ранния ХХ в., родееше се духом и всякак с тях. Знаеше и можеше много, правеше много, гореше самоубийствено интензивно.
Магистър на Художествената академия, доктор по изкуствознание, малко след това доцент, преподавател в НАТФИЗ, в Софийския и Пловдивския университети. После уредник в отдела „Съвременно изкуство“ на Националната галерия, сетне директор на галерията в Пазарджик.
Художник и илюстратор, прозаик и поет, куратор на няколко мащабни проекта, оперативен критик с обсег театър, кино и, разбира се, визуални изкуства. Очерта рентгенови портрети на талантливи съвременници, особено ярко на Кольо Карамфилов – бяха една порода. Създаде силни монографии за Александър Морфов, Георги Баев, Иван Кирков. Заглавието на последната е и самоописание: „Личен ренесанс“.
След своя текст в книгата ни за Иван Ненов казва: „Той знаеше твърде много, за да бъде конвенционален, и мислеше твърде сложно, за да бъде припознаван като всеобщ любимец на изкушените от художеството дилетанти“. Писал го е като за себе си. А реакциите на Пеци срещу самодоволната дилетантщина имаха земетръсен характер. Беше безкомпромисен, критичен и ироничен, нервозен и нетърпелив, непримирим.
На 29 декември 2016 бунтарската му душа намери утеха, Бог й даде покой.
Георги Каприев
ЗМИЙЧАРОВ, Петър Георгиев (15.X.1961 г.- 29.12.2016 г. ,Пазарджик) – изкуствовед. Завършва НХГ „Цанко Лавренов” – Пловдив (1980) и изкуствознание в НХА „Николай Павлович” - С. (1991). Преподавател по история на изкуството в НАТФИЗ „”Кр. Сарафов” (1991 ), по „История и теория на знака” в СУ „Св. Кл. Охридски” и в ПУ „Паисий Хилендарски”. Доктор (1992), доц. (1995). Уредник в отдел „Съвременно българско изкуство” в НХГ – С. (1998-2002). От кр. на 80-те г. публикува оперативна критика във всички периодични и специализирани издания. Пише театрална и кинокритика. Автор на: „Изобразителният театър на Александър Морфов”, „Много лично” (в съавт. с проф. Георги Каприев), „Личен Ренесанс”, „Пейзаж с фигура”, „Художникът след графикатурата” и др. Сътрудничи на сп. „Изкуство” и „Проблеми на изкуството”, вестниците: „Култура”, „АБВ”, „Литературен вестник”, „Дума”, „Гласове”. Има публикация в Югославия – в. „Кръг”, в „Унгария”, и обзорна студия върху проблемите на бълг. сценография в Английската енциклопедия на театъра на издателство „Роутлидж”. Куратор на артистични проекти : „Нови имена - II” (СБХ „Шипка” 6), „Рисунка и малка пластика” (НХГ - НДК); „Краят на приказката”(НХ-НДК); „Ах, защо не се омъжих за Пища Хуфнагел?” (НХГ – Унгарски културен институт); Есенни изложби в частни галерии в страната. Чл. на творческия фонд на СБХ (1991) и съучредител на Българското Ex-libris общество. Почетен член на Норвежкия орден за заслуги (Е.А.Х.) Из "Енциклопедия Пазарджик"
Доц. д-р Петър Змийчаров е директор на ХГ "Станислав Доспевски" в периода 2009-2012 г. Като директор той направи възможно осъществяването на изложби на автори като: Десислава Минчева, Любен Зидаров, Рин Ямамура, Атанас Атанасов, Симеон Спиридонов, Георги Веселинов, Васил Петров, Иван Милев, Ангел Гешев, Христо Дюлгеров. В залите на Художествена галерия "Станислав Доспевски" бяха подредени и изложбите: "Изкуството на екслибриса" (пълната колекция на Второто международно биенале проведено в София през 2005 г., с общо 246 автора), "Последната колекция в памет на Иван Кирков"(репродукции), "20 години пред керамичната пещ" (самостоятелна изложба на Маргарита Иванова), "През ключалката" (изложба с творби на художници работещи в галерията) и др. Организирани бяха изложби с творби от фонда на галерията: "С аромат на лято без правила", "Графика от фонда на галерията", "Форма и цвят в дърво", "Пейзаж", "Голо тяло". Залите бяха място за детски игри, конкурси и демонстрации на художествени техники. През 2010 г. Петър Змийчаров дари за художествения фонд на галерията шест екслибриса от авторите: Онник Каранфилян и Юлиян Йорданов, а през 2011 г. - авторската си творба "Богородица с трънлив венец". Настоящата изложба е породена от уважението и почитта към паметта и творческата дейност на Доц. д-р Петър Змийчаров от екипа на галерията, близки и приятели.
Интервюто с Леон Бабачев е в звуковия файл.
"Когато депутатите прекрачат в театъра на абсурда резултатите са зашеметяващи", казва тази събота Росен Тахов. Гостът ни в "Срещите" е автор на книгата "Големите парламентарни циркове", хроника на скандалите в Народното събрание". Слушайте в събота, малко след 9 часа, любопитно е. Водещ: Людмила Сугарева
Сборната изложба „Дядо Коледа и приятели“ ще бъде традиционно открита в Къщата на мексиканската графика в Стария Град. По традиция събитието обединява желанието на авторите да заразят пловдивчани с цветове и настроение в навечерието на Коледните и Новогодишни празници чрез техните творби, създадени според предпочитанията им – живопис, графика,..
Изложбата „Аcqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910-2024“ в галерия „Капана“ представя произведения, архиви и документален материал от всички единадесет участия, с които България се е явила в най-стария и най-престижен международен форум на изкуството в света от неговото основаване в края на 19 век..
28-то издание на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино „Златен ритон“ стартира в Пловдив. До 19 декември в конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта в залите на Lucky Дом на киното. Старт на..
Премиера на новата стихосбирка на Анна Мария Петрова-Гюзелева ще се състои в Дружеството на пловдивските писатели от 17,30 ч. Книгата е озаглавена „Сидхарта-Буда, събуди ни“. Поетесата, журналистка и актриса ще бъде представена от модератора на събитието Живка Аджеларова. Освен на актьорското и хореографското поприще Анна Мария се изявява и в..