Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кражбата и контрабандата на лекарства да се криминализират

 Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства е създадена  през ноември 2013-та година от търговци на едро, които имат разрешителни за паралелен внос и могат да осъществяват тази законова търговия на територията на европейската икономическа общност. 

В отворено писмо асоциацията адмирира действията на прокуратурата,  МВР и Изпълнителната агенция по лекарствата, чийто общи  действия доведоха до първата акция за пресичане на нелегални практики с лекарства.

Според Боряна Маринкова, която е изпълнителен директор на Асоциацията, това не е нелегален износ, а "кражба и контрабанда на лекарства, както и нарушение на Закона за лекарствените средства в хуманната медицина и не може да бъде окачествявано с икономически понятия".

От асоциацията, а и от КРИБ, предлагат за пореден път промени в Наказателно процесуалния кодекс, с които фалшифицирането, нарушаването на веригата на лекарствоснабдяването, кражбата и контрабандата  на лекарствата да бъдат криминализирани, а  извършителите наказани с цялата строгост на закона. В момента  се налагат административни ограничения,  промени в режими, ограничителни списъци, но те засягат бизнесът, който спазва правилата, твърди Маринкова.

До момента никакви други контролни механизми не спряха порочните практики и затова трябва да има промени в НПК.

Тя припомни, че за да може да се изнесе един лекарствен продукт законно от държавата, се подава уведомление  до регулатора като изричното условие е първо местният пазар да бъде покрит от продукта и българските пациенти обезпечени. По законов път няма как да се достигне до липса на медикамент от участниците, които спазват закона. Многократно сме  алармирали за размерите на тази дейност, включително и в открито писмо от 20-ти март, сме казали, че има нерегламентирани практики.

Асоциацията настоява и за въвеждането на електронна система, достъпна в реално време, в която всички участници на пазара търговци на едро, аптеки,  ИАЛ да имат поглед върху всяко едно лекарство. Налично ли е, къде се намира, какъв е неговият път и неговата динамика, в какъв обем е и ако е достатъчен да бъде изнасян. Веригата на лекарствоснабдяването е лесно проследима и дава яснота за наличност или липса, обясни Боряна Маринкова. Това е цялостен контрол на системата. Така няма да се стига до злоупотреби.

Според нея мораториумът върху новите лекарства е нарушение на Конституцията и крайна мярка, дори тя да касае само един пациент. Има по- меки, ефективни, пазарни и социални методи, вместо забрана с цел пестене. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21