Според председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев в областта на здравеопазването изпращаме една не много успешна година. По думите му отново има болници в тежко финансово състояние, дори пред фалит, лимитите отново тежат на болничната помощ, а 50 млн лв. се дължат на здравните заведения от НЗОК и не се знае кога ще бъдат платени, има и недостиг на направления в доболничната помощ. Все пак д-р Грозев определи като положителна стъпка факта, че има отпуснати за 2018 г. повече средства през бюджета на касата за здравеопазване.
За тази година 407 млн лв не са малко. Да, вярно е, че има нови 150 млн за болнична помощ, но оттук нататък е важен въпросът как тези пари ще бъдат преразпределени. Ще повишим ли цените на клиничните пътеки, за да дадем възможност на лечебните заведение да получат глътка въздух или отново ще пазим единствено и само бюджета.
Здравеопазването не е само пари, а и съдби на хора и като пациенти, и като съдби на тези, които работят в системата на здравеопазването. Държавата трябва да се обърне с лице към тях. Не е възможно години наред системата да работи като недофинансирана и от нея да се искат успехи. Въпреки това претендирам, че качеството на медицинския труд, който дават специалистите и медицинските сестри, не е никак лошо. Друг е въпросът обаче, какво е качеството на самата здравна система, заяви д-р Грозев. По думите му е крайно време за демонополизация на касата и е крайно време за създаване на втори стълб, така че да има свежи пари в тази система, която да гарантира и реформа, но и в същото време – повишаване качеството на услугата.
Д-р Грозев подчерта още, че БЛС не подкрепя мораториума върху дейности. Да, крайно време е да се спре с разкриването на нови лечебни заведения, но е недопустимо, ако някой иска да разкрие нова болница, да ползва обществения фонд. Това е разумната мярка. Не може над 360 болници в България да са в тесни финансови отношения с обществения фонд. Той не е безкраен. Разумна е и мярката за лекарствата – не мораториум за създаване на нови молекули в буквалния смисъл на думата, а нови, които да влязат следващата година, ако те са заявени до 1 октомври на предходната. Но на фона на приетия вече бюджет обаче – не!
Както и досега, българският пациент няма да бъде лишен от иновативни лекарства, подчерта д-р Грозев. По думите му, паралелният износ е регламентирано поведение с европейски директиви. Защо досега не направиха нищо нито Прокуратурата, нито МВР, попита д-р Грозев. За паралелния износ на лекарства БЛС е алармирал години наред. Казвахме, че в лекарствената политика трябва да има регулаторни механизми, контрол и съблюдаване на законодателство. За дейност сме регулирани, за качество на медицинската услуга сме регулирани, за направления – също. Единственото нещо, което не е регулирано е лекарствената политика. Защо за преразхода ще плащаме с нашия труд, попита д-р Грозев.
На новия министър на здравеопазването трябва да бъде даден толеранс от време, преди да бъде правена ценка за неговата работа работата, заяви още д-р Венцислав Грозев.
Чуйте звуковия файл:
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..