Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неестествената пазарна регулация на лекарствата трябва да падне

| обновено на 12.12.17 в 16:03

Здравният икономист Анатоли Шарков определя като похвална акцията на полицията и прокуратурата срещу незаконния реекспорт на скъпи лекарства. Тези порочни практики се знаят от години, но явно изсветляването им започва сега.

Според него причините за спекулативния износ на лекарства са различните ставки на ДДС в страните от ЕС, както и фактът, че цените им у нас са най- евтини. Това пък създава проблем за българските граждани, защото ние лекуваме чужди пациенти с лекарства, платени от българския данъкоплатец.

Той посочи, че паралелният експорт на медикаменти у нас е около 40 процента, докато в ЕС е средно е между 15 и 20. В случая трябва да се проследи какъв процент е легалният износ и какъв е нелегалният.

Аркади Шарков твърди, че у нас цените се реферират спрямо 19 други държави и задължително стойността им е най- ниска. Тази предпоставка трябва да бъде премахната. Това е неестествена пазарна регулация.  Премахването на тези пречки ще даде възможност подобни практики да бъдат ограничени.

Коментарът на икономиста е, че няма как подобен износ да бъде реализиран без знанието на пациента и без знанието на болници. Трябва да има знание по веригата и всеки да получи своя дял от нелегалното експортиране. 

Анализаторът не допуска умисъл и пропуски в законодателството с цел нелегален износ на медикаменти. 

Цялото интервю с Аркадий Шарков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21