Политическият дебат в България зацикли. Започнахме да приемаме споровете и скандалите за нещо нормално. И двете основни политически групи – ГЕРБ и БСП се държат мобилизирани по този начин и всеки месец ние отчитаме едни и същи нагласи. Това заяви политологът Първан Симеонов.
По думите му, вътрешната мобилизация обаче не мобилизира избирателите, а само твърдите партийни привърженици. Около тях се групира по-голямата част от политически активните хора. „Всмуквайки“ по този начин дебата и изцяло изземвайки го, двете големи политически сили не дават на избирателите да гледат настрани. Това обаче не може да продължава вечно. Избирателите ще започнат да търсят генерални алтернативи.
Това обаче, което спасява политическия процес в момента да погрознее съвсем в очите на хората, са две неща. Първото изглежда логично - ясни управляващи, ясна опозиция. Второто е, че има нелоши показатели в икономиката. Ситуацията не е кризисна и няма паническо обществено търсене за нещо ново, а традиционно търсене на новото. За него моментът е назрял, защото в Парламента бяха представени обилно поредица алтернативи от популистки тип, които обират общественото напрежение. Парламентите обаче се банализират и започва оглеждане за нещо „ново“ на „новото“. Има вече параполитически актьори, които загатват за нещо ново като Слави Трифонов. Не казвам, че той може да бъде Сакскобургготски от 2001 или Борисов от 2009, но от днешна гледна точка може да е по-добър от Бареков и Марешки.
По думите на Симеонов, от пушека от престрелката на тема „приватизация“ следва замъгляване и в единия и в другия окоп, от което избирателите могат да се разбягат към други опции. Ситуацията е шизофренна – дясноцентристката политическа сила – партията на масовия градски българин, с по-добра житейска перспектива оспорва приватизацията, а онеправданите леви – селско население и по-възрастни, се брани по темата за приватизацията. Това шеметно наблюдение е свидетелство за мимикрията на политиците и за това, че ГЕРБ извади полза от това, че е постпреходна политическа сила. Преходът свърши, но ние живеем в постпреходна реалност, в която ГЕПБ удря силите на прехода – „сините“ и „червените“.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..