Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На подсъдимата скамейка за КТБ липсват БНБ и Прокуратурата

Мегаделото КТБ днес не тръгна, защото собственикът Цветан Василев, който е в Сърбия, бил нередовно призован. За фалита на банката на подсъдимата скамейка са изправени още 17 души. Според обвинителния акт нанесената щета на банката е 2,5 милиарда лева.

Съпредседателят на сдружението на вложителите в КТБ „Ние гражданите“ Вера Ахундова заяви пред Радио Пловдив, че случилото се е  е пълен фарс, защото никой от прокуратурата и властимащите не очаква този процес да има финал. Това са безкрайно напасвани факти, документи,  експертизи, които нямат никакви счетоводна стойност, а освен това на  подсъдимата скамейка липсват виновниците. Прокуратурата и БНБ са основните виновници, по- малка вина имат КФН и изпълнителната власт. Решението за фалита на КТБ е взето при президента Росен Плевнелиев на Консултативен съвет без да имат точна информация за истинското положение на банката. Една пирамида не може да извади 1 милиард и 200 милиона лева за 7 дни, нито да останат в банката още 1,2 милиона лева три дни след затварянето й.

Тя подчерта, че т. нар. дружества със специално предназнечение не са забранени от закона и абсолютно всички банки у нас работят по този модел, въпреки че е рисков. Това беше поправима щета. Ако в деня на влизането си кветостирите бяха наложили запор върху фирмите - бушони нямаше да водим този разговор, защото парите в тези активи са тук, те не са изнесени в куфари. Те съдят Цветан Василев за 2,5 милиарда, и отчитат загуби за 4 милиарда, колкото са били депозитите. Всъщност 4-те милиарда са активите, които господата искаха да вземат и си ги взеха. Нищо не е останало. Вложителите нищо няма да вземат, ако не осъдим държавата в чужбина.

Ахундова съобщи, че преди седмица вложителите са получили от Административния съд стенограмите от заседанията на парламентарната комисия за КТБ „Атанасова“. Там за основен виновник за фалита на КТБ се посочва БНБ,  но омертата е наложена и излизат с решение противоположно на дискусиите, които водят там. Целта на цялата тази операция, която изглежда фарс за някои, но е  трагедия за други, е да спаси държавата от нас вложителите, защото държавата е отговорна и трябва да плати нашите пари. Освен това се гарантира обогатяването на 10 души до неимоврени размери.

Вложителите водят всички дела за източването на КТБ в  чужбина, включително и по закона Магнитски, защото смятат, че тук се опитват да им затворят устата. 

Целият УС на БНБ трябва да бъде обвинен. Поведението на тогавашния управител Иван Искров е позорящо за БНБ. БНБ иска указания от политиците какво да прави и ги изпълнява, въпреки че това е независима институция. Ако са считали, че финансирането е рисково е трябвало да реагират, т.е. те въобще не са си свършили работата. Те са виновни за бездействието. Ролята на прокуратурата в казуса КТБ е като на слон в стъклария – няма банка, която да издържи на подобна психоза и паника. Всичко което се прави в банка се прави дискретно, а не с циркове.

 Според Ахундова стенограмите от комисията "Атанасова" показват, че влизането на прокуратурата е по сигнал на бизнесмена и издател Иво Прокопиев, а  ДАНС не е била информирана за акцията. Трима са основните изпълнители на поръчката БНБ, прокуратурата, медиите на Пеевски, а   инициаторът е Иво  Прокопиев и неговата „Протестна мрежа“. Целта е да ограбят това, което лежи на криво. Първата цел е грабеж на т. нар. дружества – бушони, които са имали заложени  акции в КТБ. Оттам – нататък инвестициите, които са правени след тях, са били заложени към тях, а не към банката. Ако бяха блокирали акциите на тези бушони по тази верига, можеше да запорират всички активи, а  те обявиха бушоните в несъстоятелност и освободиха активите по веригата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21