Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На подсъдимата скамейка за КТБ липсват БНБ и Прокуратурата

Мегаделото КТБ днес не тръгна, защото собственикът Цветан Василев, който е в Сърбия, бил нередовно призован. За фалита на банката на подсъдимата скамейка са изправени още 17 души. Според обвинителния акт нанесената щета на банката е 2,5 милиарда лева.

Съпредседателят на сдружението на вложителите в КТБ „Ние гражданите“ Вера Ахундова заяви пред Радио Пловдив, че случилото се е  е пълен фарс, защото никой от прокуратурата и властимащите не очаква този процес да има финал. Това са безкрайно напасвани факти, документи,  експертизи, които нямат никакви счетоводна стойност, а освен това на  подсъдимата скамейка липсват виновниците. Прокуратурата и БНБ са основните виновници, по- малка вина имат КФН и изпълнителната власт. Решението за фалита на КТБ е взето при президента Росен Плевнелиев на Консултативен съвет без да имат точна информация за истинското положение на банката. Една пирамида не може да извади 1 милиард и 200 милиона лева за 7 дни, нито да останат в банката още 1,2 милиона лева три дни след затварянето й.

Тя подчерта, че т. нар. дружества със специално предназнечение не са забранени от закона и абсолютно всички банки у нас работят по този модел, въпреки че е рисков. Това беше поправима щета. Ако в деня на влизането си кветостирите бяха наложили запор върху фирмите - бушони нямаше да водим този разговор, защото парите в тези активи са тук, те не са изнесени в куфари. Те съдят Цветан Василев за 2,5 милиарда, и отчитат загуби за 4 милиарда, колкото са били депозитите. Всъщност 4-те милиарда са активите, които господата искаха да вземат и си ги взеха. Нищо не е останало. Вложителите нищо няма да вземат, ако не осъдим държавата в чужбина.

Ахундова съобщи, че преди седмица вложителите са получили от Административния съд стенограмите от заседанията на парламентарната комисия за КТБ „Атанасова“. Там за основен виновник за фалита на КТБ се посочва БНБ,  но омертата е наложена и излизат с решение противоположно на дискусиите, които водят там. Целта на цялата тази операция, която изглежда фарс за някои, но е  трагедия за други, е да спаси държавата от нас вложителите, защото държавата е отговорна и трябва да плати нашите пари. Освен това се гарантира обогатяването на 10 души до неимоврени размери.

Вложителите водят всички дела за източването на КТБ в  чужбина, включително и по закона Магнитски, защото смятат, че тук се опитват да им затворят устата. 

Целият УС на БНБ трябва да бъде обвинен. Поведението на тогавашния управител Иван Искров е позорящо за БНБ. БНБ иска указания от политиците какво да прави и ги изпълнява, въпреки че това е независима институция. Ако са считали, че финансирането е рисково е трябвало да реагират, т.е. те въобще не са си свършили работата. Те са виновни за бездействието. Ролята на прокуратурата в казуса КТБ е като на слон в стъклария – няма банка, която да издържи на подобна психоза и паника. Всичко което се прави в банка се прави дискретно, а не с циркове.

 Според Ахундова стенограмите от комисията "Атанасова" показват, че влизането на прокуратурата е по сигнал на бизнесмена и издател Иво Прокопиев, а  ДАНС не е била информирана за акцията. Трима са основните изпълнители на поръчката БНБ, прокуратурата, медиите на Пеевски, а   инициаторът е Иво  Прокопиев и неговата „Протестна мрежа“. Целта е да ограбят това, което лежи на криво. Първата цел е грабеж на т. нар. дружества – бушони, които са имали заложени  акции в КТБ. Оттам – нататък инвестициите, които са правени след тях, са били заложени към тях, а не към банката. Ако бяха блокирали акциите на тези бушони по тази верига, можеше да запорират всички активи, а  те обявиха бушоните в несъстоятелност и освободиха активите по веригата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45