Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доверието в политическата класа се влошава

Осем месеца след изборите усещането на населението за политическо напрежение по върховете отново се пробужда и достига 41%. 

Катарзисът от изборите се изчерпва, а в контекста на  устойчив и стабилен икономически климат, хората продължават да обедняват.  За поредното проучване на социологическа агенция АФИС  социологът  Чавдар Найденов. 

Чавдар Найденов: Равносметката за няколко години назад и особено за тази година показва парадоксални тенденции. Само едно уточнение - като цяло нямаме общо обедняване, имаме дори изненадващо силно подобрение на трудовите доходи, на доходите на член на семейството в най-ниската категория под 200 лв на човек. Ако през март 20 % от домакинствата имаха такъв доход, то през декември този дял спада двойно – на 10 %, което е впечатляваща разлика за всеки, който наблюдава статистически данни. Намаляват и случаите на съкращаване от работа и скъсяване на работното време.

Но едновременно с това нарастват другите видове натиск, идващи от задлъжняването на хората с дългови проблеми и тези, на които са забавяни заплати. Тези показатели са по-високи дори отколкото в дъното на кризата през 2010 г., което показва, че уж временното влошаване на културата на отношенията в трудовата сфера и в защитата на потребителя всъщност трайно са се влошили и тогава, когато икономическият цикъл отново тръгна надолу, а той неизбежно тръгва, много хора ще се почувстват много зле.

За доверието към политическата класа – всъщност се влошава. Доста кратък се оказа ефектът от катарзиса от мартенските избори, тъй като по същество нямаме смяна на главните лица и главната сила и спада доверието в институциите. Отново подчертавам, че причината е в липсата на чувство, че тези институции защитават хората и в здравеопазването, и във финансовата сфера и в трудовата сфера и затова след известно освежаване на рейтинга парламентът губи 3 %, правителството 2 %, армията дори губи 7 %, дори медиите 2 %, синдикатите 4 %. Само доверието на президента е с положителен показател, т. е.  доверяващите са повече от недоверяващите, което би било опора при една политическа криза, когато е нужно посредничество.  Възходящо изключение е Европейският съюз, който бележи растеж от  48 на 52  %. Същевременно от върховете се излъчва едно заразно усещане за криза, за нестабилност и нервност, на което бяхме свидетели през лятото и есента с тези разкрития за корупционни и клиентилистки  схеми и темата за приватизацията, оставката на председателя на Народното събрание и т. н. Всичко това пробужда парадоксално, неочаквано желанието за нови избори. Това е по-скоро обща нагласа, а също така нараства и желанието за ремонт в управляващата коалиция в рамките на сегашното Народно събрание. 

Взаимните нападки между партиите – всъщност се получава консолидация на антагонистична основа.  Засилва се – и Нинова, и Борисов стоят стабилно начело на своите партии. Нинова се ползва с доверието на 85 % от избирателите на БСП. Борисов е още по-стабилен – 95 % от избирателите му вярват и нищожни проценти от тези избиратели смятат, че при избор на нова лидер партията би станала по-силна. Същевременно отношението към управляващата коалиция е доста сложно – няма големи промени, но вътре в агрегатните суми се крие комбинация между растящо недоверие сред негласувалите за тези партии и растящо доверие сред гласувалите за тях и също така едно влошаващо се доверие на електората на ГЕРБ към партньорите от Патриотичния фронт., подчерта социологът Чавдар Найденов.  


Чуйте звуковия файл: 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57