Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поскъпването на тока за малките фирми мирише на спекулация

 Има противорчие в това, че  заради поскъпването на тока за бизнеса, съветват фирмите от свободния пазар да преминат към регулирания, на който са и повечето от битовите потребители. Мирише на спекулация, така енергийният експерт Димитър Иванов коментира  предстоящото  поскъпване на тока за фирмите.Такъв съвет дават от Асоциацията на индустриалния капитал, според които готвеното поскъпване е спекулативно.

Според енергийния експерт,  има противоречие в съветите, които дават работодателите,  и това е парадокс, защото от години  казваме, че именно свободният пазар ще регулира цените и те ще бъдат максимално справедливи и добри. И това е Асоциация, която е говорила за по-малко намеса на държавата, а сега говори в един хор  с председателя на Комисията по енергетика   Делян Добрев, който предлага същия съвет. Иванов каза още, че е много изненадан от това, че хора, които са с пазарно мислене, говорят по този начин.

Има нещо сбъркано в либерализацията на пазара, заключи Димитър Иванов. Не може точно по Коледа цените да хвръкнат няколко пъти и предположи, че това мирише на спекулация, даже на антипазарна спекулация. Той  допусна, че търговците на ток са купили електроенергията на по-ниски цени, а след това надуват ценитеи  ще  препродадат на няколко пъти по-високи стойности. Има свръхпредлагане на пазара,  цените растат, а ни предлагат регулиран пазар.   Той  направи извода, че в крайна сметка и търговците и производителите ще спечелят с механизма на нечестната игра, а потребителите ще платят. 

Никой не обяснява каква е причината, а очевидно има такава. Това са типично нашенски аномалии, заяви енергийният експерт и сравни случая с мораториума върху лекарствата  като тип политика. 

Според Димитър Иванов  въпросът  може да се реши чрез енергийната борса. Той не допусна, че търговците на ток може да намалят заявеното от тях поскъпване. 


Цялото интервю с Димитър Иванов е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ангелина и Васил Николови

Влюбени от Пловдив запазиха дата за брак през 2027 г.

11 ноември по традиция е една от най-обичаните дати от влюбените през годината. И тази година мераклиите да се оженят на тази огледална дата в Пловдив не са никак малко.  9 двойки си казаха „да“ днес в града под тепетата.  Дали заради струпването на много единици или заради това, че датата 11.11. е огледална, не е ясно, но всяка двойка..

публикувано на 11.11.25 в 17:22

Бюджет 2026 е ‘‘бюджет на нищото‘‘

Продължават дискусиите около бюджет 2026, а според управляващите сериозни промени в параметрите му не се предвиждат. В ефира на Радио Пловдив икономистът и специалист по маркетинг и стратегическо планиране проф. Боян Дуранкев подчерта, че вероятно така предложеният бюджет все пак ще претърпи промени. „Все още няма внесен проект в..

публикувано на 11.11.25 в 15:54
Теодор Славев

Държавата отигра кризата с Лукойл против правовия ред

Начинът, по който държавата реагира на наложените рестрикции на САЩ около рафинерията Лукойл, повдигна редица въпроси за прозрачността и правовия ред. Това коментира политологът д-р Теодор Славев. Той припомни, че решениет о на енергийната комисия за разширяване на правомощията на особения управител е било взето само за 29 секунди. Това по..

публикувано на 11.11.25 в 10:38

Община Карлово ще работи по над 50 проекта по ПВУ през 2026 г.

Въпреки нестабилната политическа обстановка до преди година, Община Карлово успя да спечели няколко проекта по Плана за възстановяване и устойчивост. По един от тях - санирането на многоетажни жилищни сгради, вече работим. Одобрени са 16 блока на територията на град Карлово, по 4 от тях се работи, а до средата на декември започваме и останалите, каза..

публикувано на 11.11.25 в 10:22

Обявяват 11.11 за Национален ден за борба с инсулта

Здравната тема точно днес е за инсултите. Говорим с д-р Георги Георгиев , заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Те ще обявят официално 11 ноември като Национален ден за борба с инсулта , с цел да се фокусира вниманието на институциите и обществото върху мащаба и спецификата на проблема в България. Асоциацията представи отчет..

публикувано на 11.11.25 в 09:35