Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Каталуния са разделени на две след изборите

Снимка: OFFNews

Обществото в Каталуния е разделено на 2 след изборите и всяка половина смята, че тя е спечелила. Така Стоянка Колева, директор на българското училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Барселона, описа ситуацията в испанската автономна област след вчерашните избори за независимост. 

Тя накратко обобщи ситуацията - партията на "Гражданите" на Инес Аримада, които са "за" оставането в Испания и "за" монархията, обяви, че е спечелила убедителна победа. Трите сепаратистки партии, съставени предимно от местните, също обявиха, че печелят. 

Тази ситуация предизвика и много коментари - доскорошният лидер Карлес Пучдемон е извън Испания, някои от другите лидери са в затвора или са следствени. Как тогава ще се състави ново правителство и парламент, как ще се групират партиите и как въобще ще работи парламентът, обясни българката.

Според Стоянка Колева обаче голямата изненада на изборите е пълният крах на Народната партия на премиера на Испания Мариано Рахой, което явно е наказателен вот.

Все още не е ясна съдбата на Каталуния, но е ясно, че сепаратистите няма да се откажат и даже готвят нов проект за отделяне. Предстоят непредвидими събития, смята Стоянка Колева. 

Основните въпроси, които не са изяснени, а живо интересуват хората, е какво ще се случи с Каталуния - щом напусне Испания, ще излезе ли от ЕС, какво ще се случи с икономиката, с данъците и с пенсиите на хората, които досега са работили и внасяли пари по испанските закони. 

Мнението на българите, с които съм говорила, е Каталуния да остане в Испания, каза още директорката на българското училище в Барселона. 

Въпреки факта, че хората са леко притеснени за работата си, мисля, че българите ще останат тук. Има българи, които от 20 години живеят в Барселона, имат бизнес и уреден живот, едва ли ще го напуснат заради тази несигурност сега, смята Стоянка Колева. 

Директорката на българското училище "Св. Св. Кирил и Методий" уточни, че в него учат общо 130 деца, 82 от които - в Барселона. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21