Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Каталуния са разделени на две след изборите

Снимка: OFFNews

Обществото в Каталуния е разделено на 2 след изборите и всяка половина смята, че тя е спечелила. Така Стоянка Колева, директор на българското училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Барселона, описа ситуацията в испанската автономна област след вчерашните избори за независимост. 

Тя накратко обобщи ситуацията - партията на "Гражданите" на Инес Аримада, които са "за" оставането в Испания и "за" монархията, обяви, че е спечелила убедителна победа. Трите сепаратистки партии, съставени предимно от местните, също обявиха, че печелят. 

Тази ситуация предизвика и много коментари - доскорошният лидер Карлес Пучдемон е извън Испания, някои от другите лидери са в затвора или са следствени. Как тогава ще се състави ново правителство и парламент, как ще се групират партиите и как въобще ще работи парламентът, обясни българката.

Според Стоянка Колева обаче голямата изненада на изборите е пълният крах на Народната партия на премиера на Испания Мариано Рахой, което явно е наказателен вот.

Все още не е ясна съдбата на Каталуния, но е ясно, че сепаратистите няма да се откажат и даже готвят нов проект за отделяне. Предстоят непредвидими събития, смята Стоянка Колева. 

Основните въпроси, които не са изяснени, а живо интересуват хората, е какво ще се случи с Каталуния - щом напусне Испания, ще излезе ли от ЕС, какво ще се случи с икономиката, с данъците и с пенсиите на хората, които досега са работили и внасяли пари по испанските закони. 

Мнението на българите, с които съм говорила, е Каталуния да остане в Испания, каза още директорката на българското училище в Барселона. 

Въпреки факта, че хората са леко притеснени за работата си, мисля, че българите ще останат тук. Има българи, които от 20 години живеят в Барселона, имат бизнес и уреден живот, едва ли ще го напуснат заради тази несигурност сега, смята Стоянка Колева. 

Директорката на българското училище "Св. Св. Кирил и Методий" уточни, че в него учат общо 130 деца, 82 от които - в Барселона. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49