Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Девет общини в Пазарджишка област решават днес за депонирането на отпадъците

| обновено на 28.12.17 в 12:49

Актуалните проблеми на хората от девет общини в Пазарджишко коментираме с областния управител Стефан Мирев, който обяви, че заради сметищата не е изключено да се обяви частично бедствено положение от 1 януари 2018 г.

Мирев поясни, че само в девет общини има проблеми с използването на новото регионално депо. В Панагюрище и Стрелча са решили въпроса от години.

От 11 часа в областната управа ще се проведат срещи с кметове, за да се набележат мерките за справяне с проблемите по места.

Стефан Мирев: Запознат съм с проблема на Регионалното сдружение за управление на отпадъците, което включва девет от общините в Пазарджик, както и с искането за обявяване на частично бедствено положение. 

Изискал съм от общините да бъдат свикани общинските щабове за защита при бедствие като съм определил днес до 11 ч да получа информация за ситуацията във всяка една община и след това ще свикам и областния щаб за защита при бедствия и ще направим цялостен анализ на ситуацията по общини и ще вземем решение дали е необходимо обявяването на частично бедствено положение или всяка една община ще се справи сама с проблема, тъй като не може да слагаме всички общини под общ знаменател. Това касае общините, членуващи в регионалното сдружение, а именно – Пазарджик, Батак, Брацигово, Велинград, Лесичово, Пещера, Ракитово, Септември и Белово. 

Общините Панагюрище и Стрелча си имат регионално депо и при тях проблемът е решен отдавна и няма проблеми с депонирането на отпадъци. 

Но в съседство на област Пазарджик има и други депа – в Цалапица, в община Доспат, в случая на територията на нашата област има друго депо, но преди всичко да се надяваме на 3 януари да влезе в сила решението на Комисия за защита при конкуренция, пред която е обжалвана. 

Преди всичко да се надяваме на 3 януари да влезе в сила решението на Комисията за защита по конкуренцията, пред която е обжалвано решението за избор на оператор, за да може да бъде сключен договор и от 4 да започне нормалното функциониране на регионалното депо по отпадъците.  

Тъй като Комисията за защита по конкуренцията се е произнесла, че процедурата е законосъобразна и на 3-ти решението влиза в сила, в т. ч. изборът на оператор, и ако на 3-ти влезе в сила  решението община Пазарджик  ще сключи договор с избрания оператор и ще започне нормалното функциониране и експлоатация на регионалното дело и проблемът на тези девет общини ще бъде решен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Арестуваха наркодилър при спецакция в Пловдив

35-годишен криминално проявен и осъждан мъж беше арестуван при спецакция срещу разпространението на наркотици в Пловдив.  При претърсване на имота му полицията е открила 42 комплекта нагреваеми цигари за бездимно пушене с течност от синтетичен канабиноид. Със същото съдържание били и съхраняваните от мъжа 260 желирани бонбони. Общото..

публикувано на 31.10.25 в 15:14

Канализация за 4.3 млн. лева изграждат в Куртово Конаре

В село Куртово Конаре ще се изгражда канализация за 4,3 млн. лева. Парите са осигурени от държавния бюджет след споразумение с Министерството на регионалното развитие.  Строително-монтажните дейности включват пълния обем от операции, материали и ресурси, необходими за изграждането на колектор и съоръженията към него – изкопни работи, полагане на..

публикувано на 31.10.25 в 14:49

Обявиха инженеринг за над 22 млн. лева за новата сграда на СУ "Патриарх Евтимий"

Обществена поръчка  за нова сграда на СУ „Патриарх Евтимий“ в Пловдив обяви местната власт. Максималната цена за новото училище е 22 136 000 лева без ДДС. Поръчката е на инженеринг и включва проектиране, строителство и надзор. Новата сграда ще бъде в жк Отдих и култура, близо до мола в район Западен. Към момента училището ползва две..

публикувано на 31.10.25 в 12:09

Отново обсъждат обществената поръчка за превозвачи в Пловдив

Предложението за обществена поръчка за нови превозвачи по 29 линии на градския транспорт в Пловдив отново влиза за обсъждане от Общинския съвет следващата седмица. То не бе прието  на последната сесия на местния парламент, след като 29 съветници се въздържаха при гласуването му.   ОбС отхвърли искането на кмета за обществена поръчка за нови..

обновено на 31.10.25 в 12:02

Арестуваха 51-годишна жена с хероин в Пещера

Поредния дилър на наркотични вещества заловиха криминалистите в Пещера.  При оглед на къща, обитавана от 51-годишна жителка на родопския град, полицаите открили 77 полиетиленови топчета и бучка от кафяво прахообразно вещество. След направени полеви наркотестове се оказало, че става дума за хероин с общо тегло от над 31 грама. Жената, която..

публикувано на 31.10.25 в 11:59