На Богоявление в Калофер се провежда и изключително зрелищното мъжко хоро във водите на Тунджа. Всички ентусиасти обличат народни носии и с песен влизат в ледените води на реката.
Тази година специално за леденото хоро в Калофер пристигат етнолози от ЮНЕСКО. Те ще наблюдават уникалния ритуал, който кандидатства да бъде вписан в световното нематериално културно наследство.
За първи път тази година във водите на Тунджа се изви и детско хоро, на него се хванаха няколко шестгодишни момченца.
По традиция мъжете от града на Ботев влизат в ледената Тунджа с песента „Залюбила е Василка”. Пред тях вървят гайдари и тъпанджии, а мъжете освен че танцуват, и пеят народната песен. Всички са облечени в народни носии.
Мъжете първо се събират в местната църква, където свещеникът ги ръси за здраве и ги благославя. След това те нагазват в реката с песен на уста.
Важна част от ритуала е, че който от мъжете в реката хване богоявленския кръст, го подава на най-малкото дете на хорото. Болни след изпълняването на обичая няма и не е имало назад в годините, въпреки че много пъти река Тунджа е била сковавана от лед, а температурите са били минусови.
Затова и местните хора вярват, че мъжкото хоро носи здраве и берекет на всички българи.
С откриването на изложба на рисунки на ученици от СУ „Васил Левски“ в Карлово тази вечер започват възпоменателните чествания, посветени на 152 години от гибелта на Апостола на свободата. Експозицията е подредена в общинската художествена галерия. Проявите продължават в сряда със спектакъла на ученици от началния курс на СУ „В. Левски“ под..
За поредна година Медицински университет-Пловдив организира събитие по повод Международния ден на жените и момичетата в науката, който се отбелязва на 11 февруари. Срещата във формат на научно кафене ще събере хабилитираните преподаватели – професори и доценти жени, учени с ОНС „доктор“ и зачислени в докторантура, сътрудници, лаборанти,..
На 10 февруари православната църква почита Св. свещеномъченик Харалампий и Св. мъченица Валентина. Св. Харалампий се почита като господар на всички болести и най-вече на чумата. Празникът в негова чест е известен и като „Чуминден“. В народните вярвания чумата е държана от св. Харалампий вързана с верига или затворена в шише, и когато я..
През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при морковите – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..