Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да сме активен посредник по големите въпроси на ЕС

| обновено на 11.01.18 в 16:59

България поема председателството на ЕС. Основен преоритет за страната ни са европейското бъдеще на Западните Балкани и икономическия растеж. В ефира на Радио Пловдив коментарът е на Весела Чернева, директор на Европейски съвет за външна политика в София:

Вчера имаше няколко големи публикации предназначени за началото на председателството. Едната беше за обябяването на „Бялата книга“ на Съюза на издателите и свободата на медиите в България, последвалата реакция на Делян Пеевски, също издадения на английски доклад, наречен „Черна книга“ на фондация Фридрих Науман, германска  либерална фондация за корупцията и разхищенията в България. Споменавам тези елементи от по-голяма картина, виждаме тенденция да се използват тези първи дни на председателството, да се извадят под светлината на европейските медии проблеми, които България има, с които не успява да се справи вече доста години. Корупцията, свободата на медиите, към целия този климат допринасят протестите. Затова европейската преса е доста критична от началото на годината към България. Смятам, че това ще е само първата вълна. Смятам, че е важно как ще се държим, как ще започне председателството само по себе си. Може ли България да бъде активен посредник  по големите въпроси на ЕС, може ли наистина България да вкара Западните Балкани в дневния ред на ЕС? От това зависи, дали тези стереотипи могат да бъдат променени, дали представата за България да бъде обогатена?

Само преди година, не можеше да се мисли, че Западните Балкани ще бъдат така високо в дневния ред на ЕС. ЕК ще излезе в началото на февруари със своята нова стратегия към региона, която ще бъде подета от председателството. През май ще видим кулминацията, надяваме се на една положителна реакция за даване дата, поне на две, от шестте страни на Западните Балкани.  Тази дата за членство няма да е утре, тя вероятно ще е през 2025-та. Това е един хоризонт, който е достатъчно реалистичен, страните от региона да запретнат ръкави и да работят. Ще е чудесно, ако може да се случи в София.


Интервюто с Весела Чернева, директор на Европейски съвет за външна политика е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09