100 милиона лева получиха полицаите за повишаване на заплатите им. Обещанието на премиера Бойко Борисов бе дадено по време на среща сутринта със синдикатите, които заплашват с протести.
Според бившия заместник – вътрешен министър Филип Гунев* парите на полицаите са недостатъчни. Полицай, който започва работа в София със 700 лева, трудно може да издържа семейство. Има нужда от повишаване на заплатите в ниския диапазон, за да бъде професията по привлекателна и да се привличат и качествени хора.
Той е определи като притеснителен начинът, по който се е стигнало до днешното решение за ръст на полицейските заплати - от една страна под уличен натиск, а от друга – при недалновидно планиране на държавния бюджет.
Още преди три месеца се знаеше, че ще има протест. Щеше да е по- държавнически още при гласуването на бюджета да бяха увеличили парите, защото не е ясно откъде ще дойдат тези 100 милиона – от по- голям дефицит, от намаляване на други разходи, което ще е в ущърб на някой друг. Сигурен съм, че финансовият министър не е щастлив от днешното решение.
Филип Гунев твърди, че протестът на полицаите е много притеснителен за държавата. Това са хората, които трябва да охраняват другите, включително и тези, които ще протестират днес.
Затова те са в по- силна позиция с техния протест. Съобразяването с исканията им е опасно, защото те могат да продължат с други искания и понеже техните протести са най- неприемливи за правителството, винаги трябва да се съобразяваш с тях. Това не е добър начин за водене на диалог със синдикатите и решаването на проблемите в МВР.
Бившият заместник - вътрешен министър смята, че проблемите в МВР са многофакторни като парите не са основната причина министерството да е неефективно. Това е решаване на проблемите на парче, а не дългосрочна политика. В МВР има много недофинансирани други пера - бензин, техника, автомобили. Миналата година пак така стана – през април, преди да се смени правителството, пак бяха дадени пари за бензин, за коли. Това се е знаело, МВР го е поискало, но му е било отказано.
По думите му, ръководството на МВР обикновено балансира между Финансовото министерство, което казва, че няма пари и синдикатите, които искат повече средства.
На въпрос дали борбата с корупцията ще бъде посочена като основен приоритет на МВР Гунев отговори: Може би, но не скоро!
*Филип Гунев има магистърски степени по Международна политика за сигурност от Института за международна и държавна политика в университета Колумбия, САЩ, и по социална антропология от Лондонския икономически институт, както и докторска степен по социология от същото учебно заведение. В периода 2008-2009 г. той е старши консултант в "Мейтрикс нолидж груп" в Лондон, където управлява проекти в областта на вътрешните работи. Преди да започне да се занимава със социалните научни изследвания, има четиригодишен опит като финансист в САЩ.
Служебен зам.-министър на вътрешните работи в кабинетите на Марин Райков и Георги Близнашки, след което остава на същата позиция във второто правителство на Бойко Борисов.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..