Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С протеста си полицаите са в силна позиция, но това е опасно

| обновено на 11.01.18 в 16:59

100 милиона лева получиха полицаите за повишаване на заплатите им. Обещанието на премиера Бойко Борисов бе дадено по време на среща сутринта със синдикатите, които заплашват с протести. 

Днешният, по време на откриването на Европредседателството,  остава, но след постигнатата договореност профсъюзите в МВР ще предложат спиране на недоволството. 

Според бившия заместник – вътрешен министър Филип Гунев* парите на полицаите са недостатъчни. Полицай, който започва работа в София със 700 лева,  трудно може да издържа семейство. Има нужда от повишаване на заплатите в ниския диапазон, за да бъде професията по привлекателна и да се привличат и качествени хора. 

Той е определи като притеснителен начинът, по който се е стигнало до днешното решение за ръст на полицейските заплати -  от една страна под уличен натиск, а от друга – при недалновидно планиране на държавния  бюджет.

Още преди три месеца се знаеше, че ще има протест. Щеше да е по- държавнически още при гласуването на бюджета да бяха увеличили парите, защото не е ясно откъде ще дойдат тези 100 милиона – от по- голям дефицит, от намаляване на други разходи, което ще е в ущърб на някой друг.  Сигурен съм, че финансовият министър не е щастлив от днешното решение.

Филип Гунев твърди, че протестът на полицаите е много притеснителен за държавата. Това са хората, които трябва да охраняват другите, включително и тези, които ще протестират днес. 

Затова те са в по- силна позиция с техния протест. Съобразяването с исканията им е опасно, защото те могат да продължат с други искания и понеже техните протести са най- неприемливи за правителството, винаги трябва да се съобразяваш с тях. Това не е добър начин за водене на диалог със синдикатите и решаването на проблемите в МВР. 

Бившият заместник - вътрешен министър смята, че проблемите в МВР са многофакторни като парите  не са основната причина министерството да е неефективно. Това е решаване на проблемите на парче, а не дългосрочна политика.  В МВР има много недофинансирани други пера - бензин, техника, автомобили. Миналата година пак така стана – през април, преди да се смени правителството, пак бяха дадени пари за бензин, за коли. Това се е знаело, МВР го е поискало, но му е било отказано.

По думите му, ръководството на МВР обикновено балансира между Финансовото министерство, което казва, че няма пари и синдикатите, които искат повече средства. 

На въпрос дали борбата с корупцията ще бъде посочена като основен приоритет на МВР Гунев отговори: Може би, но не скоро!


*Филип Гунев има магистърски степени по Международна политика за сигурност от Института за международна и държавна политика в университета Колумбия, САЩ, и по социална антропология от Лондонския икономически институт, както и докторска степен по социология от същото учебно заведение.  В периода 2008-2009 г. той е старши консултант в "Мейтрикс нолидж груп" в Лондон, където управлява проекти в областта на вътрешните работи. Преди да започне да се занимава със социалните научни изследвания, има четиригодишен опит като финансист в САЩ.

Служебен зам.-министър на вътрешните работи в кабинетите на Марин Райков и Георги Близнашки, след което остава на същата позиция във второто правителство на Бойко Борисов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58