Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С протеста си полицаите са в силна позиция, но това е опасно

| обновено на 11.01.18 в 16:59

100 милиона лева получиха полицаите за повишаване на заплатите им. Обещанието на премиера Бойко Борисов бе дадено по време на среща сутринта със синдикатите, които заплашват с протести. 

Днешният, по време на откриването на Европредседателството,  остава, но след постигнатата договореност профсъюзите в МВР ще предложат спиране на недоволството. 

Според бившия заместник – вътрешен министър Филип Гунев* парите на полицаите са недостатъчни. Полицай, който започва работа в София със 700 лева,  трудно може да издържа семейство. Има нужда от повишаване на заплатите в ниския диапазон, за да бъде професията по привлекателна и да се привличат и качествени хора. 

Той е определи като притеснителен начинът, по който се е стигнало до днешното решение за ръст на полицейските заплати -  от една страна под уличен натиск, а от друга – при недалновидно планиране на държавния  бюджет.

Още преди три месеца се знаеше, че ще има протест. Щеше да е по- държавнически още при гласуването на бюджета да бяха увеличили парите, защото не е ясно откъде ще дойдат тези 100 милиона – от по- голям дефицит, от намаляване на други разходи, което ще е в ущърб на някой друг.  Сигурен съм, че финансовият министър не е щастлив от днешното решение.

Филип Гунев твърди, че протестът на полицаите е много притеснителен за държавата. Това са хората, които трябва да охраняват другите, включително и тези, които ще протестират днес. 

Затова те са в по- силна позиция с техния протест. Съобразяването с исканията им е опасно, защото те могат да продължат с други искания и понеже техните протести са най- неприемливи за правителството, винаги трябва да се съобразяваш с тях. Това не е добър начин за водене на диалог със синдикатите и решаването на проблемите в МВР. 

Бившият заместник - вътрешен министър смята, че проблемите в МВР са многофакторни като парите  не са основната причина министерството да е неефективно. Това е решаване на проблемите на парче, а не дългосрочна политика.  В МВР има много недофинансирани други пера - бензин, техника, автомобили. Миналата година пак така стана – през април, преди да се смени правителството, пак бяха дадени пари за бензин, за коли. Това се е знаело, МВР го е поискало, но му е било отказано.

По думите му, ръководството на МВР обикновено балансира между Финансовото министерство, което казва, че няма пари и синдикатите, които искат повече средства. 

На въпрос дали борбата с корупцията ще бъде посочена като основен приоритет на МВР Гунев отговори: Може би, но не скоро!


*Филип Гунев има магистърски степени по Международна политика за сигурност от Института за международна и държавна политика в университета Колумбия, САЩ, и по социална антропология от Лондонския икономически институт, както и докторска степен по социология от същото учебно заведение.  В периода 2008-2009 г. той е старши консултант в "Мейтрикс нолидж груп" в Лондон, където управлява проекти в областта на вътрешните работи. Преди да започне да се занимава със социалните научни изследвания, има четиригодишен опит като финансист в САЩ.

Служебен зам.-министър на вътрешните работи в кабинетите на Марин Райков и Георги Близнашки, след което остава на същата позиция във второто правителство на Бойко Борисов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Владимир Чуков

Има реална опасност от бежанска вълна от Ливан

Нарастващото напрежение в Близкия Изток притесни властта у нас. Служебният премиер Димитър Главчев свика в сряда Съвета по сигурността. Консултативният съвет за национална сигурност при президента също ще заседава извънредно утре. Ескалацията на военните действия в Близкия Изток и превантивните действия у нас коментира в програма "Точно днес"..

публикувано на 03.10.24 в 10:56

Доброволци помагат на инвалиди да изкачат планини

Доброволци помагат  на изцяло неподвижни или трудноподвижни хора да изкачват планини, да достигат до различни труднодостъпни за тях кътчета в България. Идеята се заражда спонтанно. „Бях водена от желанието да направя нещо за хората, така че те да се почувстват като част от това общество, да усетят какво е преживяването да си в една група...

публикувано на 03.10.24 в 10:39

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53