Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кабинетът "Борисов 3" не може да се справи с корупцията

Според депутата и неин бивш директор УМБАЛ "Пловдив" не е застрашена от фалит

Днес БСП внася вот на недоверие към кабинета "Борисов 3". Темата е провалът на борбата с корупцията. БСП внася вота самостоятелно заради принципните различия с ДПС след речта на почетния председател Ахмед Доган, в която той заяви, че няма принципна опозиция и трябва да се пази стабилността на страната.

Пловдивският депутат от БСП доц. Георги Йорданов коментира, че е важна темата на вота и защо "така неистово управляващата коалиция се истеризира в говоренето си против корупцията". Във всички социологически проучвания корупцията излиза на първо място, след това са здравеопазване и образование. Кабинетът на г-н Борисов не може да се справи с корупцията, но той и не иска да говори по темата - счита вероятно, че тя е в поносими размери. Същевременно виждаме как "гърмят" афери - Кумгейт, Суджукгейт, корупция в здравеопазването, корупция в обществените поръчки, в санирането на сградите, бе категоричен депутатът.

Доц. Йорданов бе категоричен, че конфликт между хасковските депутати Делян Добрев от ГЕРБ и Елена Йончева от БСП няма. "Просто Елена Йончева е разследващ журналист и намира недъзите на обществото. Тя не атакува Делян Добрев като депутат, нито Валери Симеонов като вицепремиер, а намира съмнения за корупция и иска те да бъдат разследвани".

Доц. Йорданов припомни, че капката, която преля чашата на търпението, бе т. нар. антикорупционен закон, който върна президентът Румен Радев. "Ние сме в една парадоксална ситуация - от една страна управляващите създават орган, който е назначаван от тях и разследва управляващите, които разпределят държавните средства. Затова поставихме въпроса да се разгледа. Не искаме да стигаме като румънците, които излязоха на улиците да протестират."

Той бе категоричен, че така не се опитват да потушат напрежението в обществото. "Поставяме важни въпроси на дебат в Народното събрание, за да се вземат решения и да има адекватна борба с корупцията. Не искаме да има протести на улицата, колкото и да е примамливо от партийна гледна точка", коментира доц. Йорданов. 

По повод Истанбулската конвенция, депутатът заяви, че това е документ, който разделя общестото, вероятно заради патриархалните традиции. "В нея има много хубави неща като защита на жената, за първи път - криминализиране на инвалидизирането на женски полови органи и т.н. Но не е добре да се променят закони или конституцията на страната. В момента, в която се приеме, новото тълкувание на "джендър" като социален пол, ще трябва промяна в законодателството. Това не е "изгубени в превода, а в понятията. Затова ще гласувам "против" Истанбулската конвенция, заяви народният представител. 

Доц. Георги Йорданов, който е зам.-председател на парламентарната здравна комисия и бивш директор на УМБАЛ Пловдив, коментира и диалога между МЗ и областните болници, които вчера се договориха да бъдат преструктурирани. "Естествено, че са съгласни, все пак министърът им е принципал. Лошото е, че в първата преструктурирана болница в Ловеч леглата са намалени с 40 %. Представете си областна болница да остане със 140 легла, колкото имаше доскоро в някои отделения. Ако този модел се приложи към всички областни болници, нищо добро не ни очаква", бе категоричен доц. Йорданов. 

Според него обаче няма опасност да фалира УМБАЛ "Пловдив", както заяви наскоро доц. Шишков. "Кадрови дефицит има във всяка болница в България. Колегите от болницата работят там над 20 години, свързани са с нея. Разбира се, има атаки към нея, но тя стои добре на пазара", заяви доц. Йорданов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46