Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещу явлението "деца раждат деца" - правителствени мерки

Актуалният въпрос е провокиран от ниската раждаемост, която страната ни отчита и е въпрос на национална сигурност, заяви  пловдивският депутат  от БСП и член на парламентарната комисия по въпросите на младежта и спорта Теодора Халачева. 

По думите й демографската криза е следствие от дългогодишната „изключваща“ политика в сферата на здравеопазването, образованието и икономиката, която  поредица български правителства  водят в продължение на години и с проблема трябва да се ангажират с позиция  всички политически сили. Внесеното от нея питане към вицепремиера Валери Симеонов, на което очаква  отговор на парламентарния контрол в петък засяга проблема „деца раждат деца“.

Халачева подчерта, че ръстът на броя на малолетни родилки е факт, като през 2017 г. е отчетена рекордно ниска раждаемост – около 56 хляди бебета, докато за предходната те са били  61 000 на територията на страната. Въпреки че Пловдив и София са сред градовете, в които са се родили най-много деца, статистиката за раждаемостта остава отрицателна.

Халачева изрази надежда  Правителството да се ангажира с мерките  по превенция на преждевременните раждания.  Превенцията е въпрос на отговорност, но трябва да става чрез образование, здравеопазване, информационни кампании и прилагане на наказателното законодателство, тъй като сексуалният контакт с малолетни е престъпление.

17 000 деца по официални данн на Правителството бяха  върнати в училище, но колко от тях продължиха  да го посещават след това, попита Халачева.

Във връзка с внесения от БСП вот на недоверие  към Правителството по темата корупция тя подчерта че примерите за корумпирани практики са ежедневни. От 27 години насам това е първият вот на недоверие по тази тема, а 83% от българските граждани определят корупцията като основен проблем за държавата.

На извънредното заседание на НС във вторник темата ще бъде дебатирана, БСП като алтернатива на властта  счита, че съвсем скоро самото общество ще даде отрицателен вот на управляващите.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21