Ексдиректорът на Националната полиция ген. Васил Василев в интервю за Радио Пловдив подкрепи промените в закона за частната охранителна дейност, но само след прелицензиране и обучение на частните охранители.
Промените в закона за частната охранителна дейност бяха приети на второ четене в парламента. Те дават възможност кметовете да могат да сключват договори с частни охранителни фирми за сигурността на цели населени места.
Ген.Василев подчерта, че е много важно какви точно ще бъдат правомощията на частните охранители. Ще бъдат ли те полицейски. Според него, това е шанс за повече сигурност за малките селища и не смята , че е непосилно финансово за тях. Нито, че така се изземат полицейски функции.
Той коментира и темата за избягалите от българското правосъдие, по последни данни от гл.прокурор Цацаров повече от 500 души. Като пример за справяне с тази ситуация, която определитакава поради недостатъчния контрол и обучение в сектора у нас, ген.Василев даде за пример практиката в други държави с т.н. детективска дейност, където има т.н. "ловци на глави", на които се заплаща за издирването на такива хора.
100-те обещани милиона за полицаите, според генерала, няма да променят мотивацията в системата. "Не е известно къде ще отидат тези пари". А и инфлацията ще изяде бързо парите. Той предлага твърди заплати за няколко години за полицаите, но с много добри социални придобивки, които ще са по-добра гаранция за подобряване на полицейската работа.
Дали е възможно за две-три години страната ни да се пребори с корупцията, както заяви премиерът Борисов в Брюксел? Това е изключително амбициозен проек, ако е проект. И трябва да се включи цялата държава. Не може да се остави само на МВР. И то само ако с условията за корупция се променят. Тогава борбата на много голям процент ще бъде спечелена.
Цялото интервю с генерал Васил Василев е в звуковия файл.
К акво можем да очакваме в отношенията между САЩ и Украйна и как те оказват влияние върху света и ЕС? Темата коментира в програма "Ден след ден" експертът по международна сигурност Симеон Николов. Според него света се намираме в повратна точка и ставащото е разтърсило основата на политическите отношения от втората световна война насъм като..
"В момента ставаме свидетели на действия, които са в отговор на много бързо развилите се събития от последните 2-3 седмици след встъпването в длъжност на Доалд Тръмп и новата американска администрация". Това каза Мария Симеонова, която ръководи софийския офис на Европейския съвет за външна политика, за плана за превъоръжаване на Европа на стойност..
Повече от две десетилетия обществото ни е в очакване на приемане на закон за доброволчеството. Три законопроекта се разглеждат в парламентарните групи на Народното събрание. Ще имаме ли най-сетне закон за доброволчеството и има ли опасност регламентирането на дейността да доведе до злоупотреби? Според Георги Влайков от ДФ "Аварийно спасяване"..
Над 50 бални рокли и костюми са събрани в Асеновград в рамките на благотворителна инициатива в подкрепа на абитуриенти, които нямат възможност да си купят скъп тоалет за бала. Кампанията е организирана по идея на асеновградчанката Айтен Мехмедкьова и Народно читалище „Родолюбие“. Официалните дрехи се събират в читалището, а от утре - 5 март, те..
Място за неутралитет във войната Русия – Украйна няма. Нещата са ясни – или с Русия, или с Европа. У нас някои си въобразяват, че могат да направят специални отношения с Тръмп и да вкарат своята проруска позиция под крилото на новия тръмпизъм. Това е много наивно, защото Тръмп нищо не може да предложи. Той е в режим на нов цикъл на изолация...